SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

… 1. Dağ Sporları Festivali gerçekleşiyor

… 1. Dağ Sporları Festivali gerçekleşiyor
Bu haber 05 Ağustos 2019 - 0:00 'de eklendi ve 154 kez görüntülendi.

-Teşekkürler Sayın Kaymakamım!

-Yurt içinden yüzlerce dağcı ilçemize gelecek

 

Levent BOZTEPE

Termal Turizm kapsamında olan ilçemizde, yıllar sonra festival düzenleniyor. Kaplıcanın yanı sıra doğa potansiyelimizi de turizme kazandırmayı amaçlayan İlçemiz Kaymakamı Nazlı Demir, 1. Dağ Sporları Festivali düzenleneceğini açıkladı. Birçok ayağı bulunan festivale, yurtiçinden ilçemize yüzlerce dağcı gelecek.

Kaymakam Demir, festivalle ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, 1. Dağ Sporları Festival kapsamında Türkiye Dağcılık Federasyonuna bağlı Diyarbakır İl temsilcisi olan Abdürrahim Ekin ile makamında görüştüklerini söyledi.

Yapılan görüşmelerde ilçede önümüzdeki yıl Nisan ayının 16-17-18’inde yapılması planlanan 1. Doğa Sporları Festivali konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunulduklarını bildiren Kaymakam Demir, “İlçemizde düzenlenmesi planlanan ve Türkiye’nin en büyük Doğa Sporları Festivallerinden biri olacak organizasyonu 3 gün sürecek. Festival süresince dağcılık, bisiklet, kano, yamaç paraşütü, foto safari, paramotor, kaya tırmanışı, gibi pek çok dalda ulusal bazda profesyonel ve amatör sporcuların katılacağı müsabakalar düzenlenecek.

Ayrıca yapılan görüşmede Sinek Kanyonu içerisinde bulunan kayalık alanda Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından gerçekleştirecek olan Boldlama kursuna ev sahipliği yapmak ve Federasyon Eğitimlerinde kullanılmak üzere Kamp Eğitim Merkezi kurulması konusunda Federasyonumuz ile proje birlikteliği konularında Kaymakamlık arasında anlaşma sağlandı” dedi.

Yıllardan beri ilçemiz sadece kaplıcası ile turizme hizmet sunduğunu, günümüzde artık doğa turizminin de büyük ilgi gördüğünü vurgulayan Kaymakam Demir, şöyle konuştu;

“İlçemiz gerçekten doğa güzelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra tarihi yapılarımızda görülmeye değer yerlere sahiptir. Bunları turizme kazandırmak gerekiyor. Bu nedenle de festival düzenlemeyi kararlaştırdık. Yurtiçinden çok sayıda dağcıyı, ünlü yaka tırmanıcıları davet edeceğiz. Büyük ilgi göreceğine inandığımız festivali geleneksel hale getireceğiz. Yamaç paraşütü de festivalin içerisinde yer alacak ki, dünyada spor dalları içerisinde en fazla ilgi gören bir spor dalıdır. Bu etkinliklere yurtiçinden 1500 sporcunun katılmasını bekliyoruz. Amacımız ilçemizde doğa turizmini de ön plana çıkarmaktır.”

-Yıllar sonra festival

İlçemizde bundan 15-16 yıl önce Kaymakam İsmail Çataklı’nın büyük çabası ile ilk kez 1. Melike Balkıs Kaplıca Festivali Hamambaşı’nda düzenlenmiş, bir gün süren festivale çevre il ve ilçelerden 50 bin kişi gelmişti. O zamanki festivale Türk Halk Müziği Sanatçısı İzzet Yıldızhan da katılmıştı. Kaymakam Çataklı’nın ilçemizden ayrılmasından sonra festival bir daha düzenlenmedi.

Kaymakam Demir’in yıllar sonra ilçemizde yeniden festival düzenlemesi memnunluk yaratırken, bunun geleneksel hale getirilmesi ve her yıl mutlaka gerçekleştirilmesi gerektiği belirtiliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa