SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

1.Sınıf öğrencilerine işitme tarama testi yapılıyor

1.Sınıf öğrencilerine işitme tarama testi yapılıyor
Bu haber 25 Aralık 2017 - 1:25 'de eklendi ve 330 kez görüntülendi.

İlçemizde ilkokul birinci sınıf öğrencileri Toplum Sağlığı Merkezi tarafından işitme tarama testine tabi tutuluyor.

Yeni doğan bebeklerde uygulanan işitme tarama testi artık ilkokul birinci sınıflarda da uygulanıyor. Topum Sağlığı Merkezi tarafından başlatılan işitme tarama testi ilçemizdeki bütün birinci sınıf öğrencilerine uygulanacak.

Başlatılan uygulama öncesi açıklamada bulunan Sağlık Grup Başkanı Doktor Melih Akay Arslan, uzun bir zamandır yeni doğan bebeklerde yaptıkları işitme tarama testlerini bundan böyle ilkokul 1. sınıflarda da başlattıklarını vurgulayarak, “İlkokul 1. sınıf öğrencisini işitme tarama testlerine tabi tutuyoruz. Çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Çünkü işitme kaybının çocukların gelişiminde ve okul başarısında çok önemli bir yer tuttuğunu bilerek yola çıktık. Onların bir işitme problemi varsa bunun erken dönemde teşhis edilmesi ve önlem alınması, o yavrularımızı geleceğe daha iyi hazırlanmasında çok önemli bir rol üstlenecektir.

İşitme taramasının amacı, işitmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini saptamak ve işitmesi normal olmayan olguları erken dönemde tanımaktır. İşitme taraması ile, işitme kayıpları enfeksiyonlar, travmalar ve progresif işitme kaybı yapan genetik hastalıklara bağlı olarak doğum sonrası dönemde de ortaya çıkabilmektedir. Tarama programı ile çocuklarda bu hastalıkların erken tanısı konabilecek ve gerekli tedavi ve rehabilitasyonları yapılabilecektir.

İşitme tarama, ilköğretim 1. sınıfa devam eden çocuklara Toplum Sağlığı Merkezleri veya Halk Sağlığı Merkezi’nde görev yapan ebe, hemşire ya da sağlık memuru tarafından, okullarda tarama odyometri cihazı ile test yapılmakta olup yapılan testte şüpheli sonuç çıkanlara 48 saat- 1 hafta içinde okulda ya da TSM’nin uygun bir odasında, aynı sağlık personeli tarafından test tekrarı yapılacaktır. Testte işitme kaybı şüphesi tespit edilen çocuklar o ilde çalışan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları(KBB) uzmanına sevk edilecektir. KBB uzmanı tarafından sorun saptanan ya da klinik tanısı konulamayan çocuklar ileri tanı ve tedavi amacıyla referans merkezlere (Yenidoğan İşitme Tarama Programı Referans Merkezleri bu tarama programında da referans merkez olarak görev yapacaklardır) sevk edileceklerdir”” diye konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa