SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

10 günde, 5 ameliyat gerçekleştirildi

10 günde, 5 ameliyat gerçekleştirildi
Bu haber 03 Aralık 2018 - 0:14 'de eklendi ve 1.426 kez görüntülendi.
  • KBB ve Dâhiliye doktorları göreve başladı
  • Dahiliye Uzmanı; “Genelde astım ve göğüs hastalıkları çok fazla”

 

Devlet Hastanesine atanan Kulak Burun Boğaz ve Dâhiliye uzmanları görevlerine başladı. KBB uzman doktoru kısa sürede 5 ameliyat yaparken, dâhiliye uzman hekimi ise ilçedeki astım ve göğüs hastalıklarının fazlalığına dikkat çekti.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinden ilçemize atanan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Kenan Toprak ile Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden atanan Dâhiliye Uzmanı Dr. Denis Sabriye Bozer ilçemize gelerek görevlerine başladı.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doktor Kenan Toprak, büyüklerin genelde burun, çocukların ise horlama şikâyetiyle kendilerine başvurduklarını belirterek, şöyle konuştu;

“Yaklaşık 10 gündür göreve başladık. Ebeveynler genelde çocuklarını horlama şikâyeti ile getiriyorlar. Uyku sırasında burun, boğaz ve genizdeki tıkanıklıkların çocuklarda geceleri ağzı açık uyuma ve horlamaya neden oluyor. Bademcik ve geniz etinin aşırı büyüklüğü çocuklarda horlamanın en önemli nedenidir. Burun kemiği eğriliği ya da burun polibine bağlı burun tıkanıklığı, alerji, reflü, şişmanlık da diğer sebeplerdir.”

-10 günde 5 ameliyat

KBB Uzmanı Dr. Toprak, büyüklerin de genelde burun problemleri şikâyetiyle kendilerine başvurduklarını ve 10 günlük sürede 5 ameliyat yaptıklarını söyledi. KBB Uzmanı Toprak, özellikle genç hastalarda Rinoplasti (Estetik Burun Ameliyatı) için kendilerine başvurabileceklerini, gençlerde cilt durumundan dolayı bu ameliyatın daha başarılı sonuçlar verdiğini belirtti.

KBB Uzmanı Dr. Toprak; “Rinoplasti burun sekil bozukluğunu düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi işlemdir.Estetik cerrahide en çok yapılan operasyondur. Rinoplasti adı altında yapılan bu işlemde ayrıca hastanın nefes almasını engelleyen kemik ve kıkırdak eğrilikleri(Deviasyon ameliyatı) düzeltilmektedir.Estetik burun ameliyatındaki amaç yüzün profiline uygun doğal ve ameliyat olduğu belli olmayan bir burun yapmaktır” ifadelerini kullandı.

-Astım ve göğüs hastalıkları fazla

Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden ilçemize atanan Dâhiliye Uzmanı Dr. Denis Sabriye Bozer ise astım ve göğüs hastalıklarının fazlalığına dikkat çekti. Kısa sürede çok sayıda göğüs ve astım hastalarının kendilerine başvurduğunu belirten Dâhiliye Uzmanı Dr. Bozer, sözlerini şöyle sürdürdü;

“ İlçede göğüs ağrısı şikâyeti, nefes darlığı ve astım hastalarının fazla olduğunu gördüm. Bu tür hastalıkları tetikleyen unsurlar; odun, kömür dumanı, tezek yakma, hava kirliliği, sigara dumanı, parfüm,saç spreyleri, yemek,boya kokuları gibi ağır kokular, otomobil içerisindeki kokular, aşırı egzoz dumanları gösterebiliriz. Kış aylarının gelmesi ile birlikte havadaki kirlilik, kirliliğe neden olan yakıtlar nedeniyle artıyor.Bu da bu tür hastaların şikâyetlerinin artmasına sebep oluyor. Bunun dışında evimizdeki temizliğe de çok dikkat etmeliyiz. En ufak toz zerreciği, evlerde bulunabilecek hamamböcekleri yine bu hastalıkları tetikliyor.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA