SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

15 yıl sonra gelen davul sesi

15 yıl sonra gelen davul sesi
Bu haber 12 Mayıs 2019 - 23:52 'de eklendi ve 233 kez görüntülendi.

Ramazan ayında geceleri sahur vakti sokak aralarında gezerek insanları davul sesi ile uyandıran ramazan davulcuları, 15 yılı aşkın süreden sonra yeniden ilçemizde çalmaya başlaması memnunluk yarattı. Vatandaşlar, “bir geleneğimiz daha yaşatılmaya başlandı”  dedi.

Osmanlı döneminden bu yana hemen hemen her il, ilçe hatta mahallelerde ramazan ayı boyunca vatandaşları sahura kaldıran davulcuların yeniden ilçemizde yıllar sonra sesinin duyulması memnunluk yarattı.

Vatandaşlar günümüz cep telefonu, çalar saat olmayan evin kalmamasına rağmen geleneklerine bağlı kesim, nostaljik bularak hala davulun sesini bekliyor.

İlçemizde yaklaşık 15 yıl önce Belediyenin destek vermemesi nedeniyle davulcuların davul çalmaması üzüntü yaratmıştı. Aradan yıllar geçmesine rağmen geleneğin yeniden yaşatılması, sahurda davulların çalmasının sevindirici olduğunu belirten vatandaşlar, “Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu’na teşekkür ediyoruz. Sanırız onun desteği ile sahurda yeniden davul sesi duyuyoruz. Gerçekten çok güzel bir duygu” dedi.

Ramazan davulcuları genele bakıldığında fiziki bir iş olması ve işin gece yapılması nedeniyle genelde erkeklerin yaptığı bir iştir. Osmanlı döneminde başlayan bu gelenek günümüze kadar çeşitli değişimlere uğradı. Geçmişte ramazan davulcusu sadece yürüyüp, davulu çalarak değil, bunun yanı sıra maniler söyleyerek vatandaşları sahura uyandırırdı. Fakat günümüzde mani söylemi yok denecek kadar az, yürüyerek davul çalma işi ise motosiklet üzerinde davul çalmaya dönüştü.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa