SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

17 ilçenin 11 tanesi 1. derece deprem kuşağında

17 ilçenin 11 tanesi 1. derece deprem kuşağında
Bu haber 21 Ocak 2018 - 23:36 'de eklendi ve 43 kez görüntülendi.

Vali Güzeloğlu,  İl AFAD Müdürlüğünü ziyaret etti, deprem tatbikatını izledi

 

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, (INSARAG) Uluslararası Akreditasyon belgesi alan İl AFAD Müdürlüğünü ziyaret etti, burada çalışmalar hakkında bilgi alarak deprem tatbikatını izledi.

Ziyarete, Vali Güzeloğlu’na; 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, Vali Yardımcısı Dr. Ahmet Naci Helvacı, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ve kurum müdürleri eşlik etti.

                Karşılamanın ardından Vali Güzeloğlu ve beraberindekiler brifing salonuna geçtiler.

Hazırlanan sunum eşliğinde Vali Güzeloğlu’na, kurumun genel durumu, müdürlüğün afetlere müdahale kapasitesi, Türkiye Afet Müdahale Planı ve afetlerle mücadele kapsamında kurumlar arası koordinasyon durumları hakkında kapsamlı bilgilendirme yapıldı.

               Sunum sonunda hazırlanan brifing için kurum personeline teşekkür eden Vali Güzeloğlu, brifing sonrası basın mensuplarına hitaben bir konuşma yaparak, şunları söyledi: “Değerli basın mensuplarımız, bugün Diyarbakır İl Afet Acil Durum Müdürlüğümüzdeyiz bildiğiniz gibi Diyarbakır İl Afet Acil Müdürlüğümüz, Diyarbakır’la birlikte 10 ilde Afet ve Acil Durum Başkanlığımıza bağlı olarak her türlü arama kurtarma, afet anında acil müdahale noktasında yetkili ve örgütlü bir kurum, gerçekte hükümetimizin son dönemde afet ve acil durum konularında ortaya koyduğu büyük iradeye Sayın Cumhurbaşkanımızın 2023 hedeflerine doğru giden büyük Türkiye’ye yakışır ve yaraşır bir merkezimiz.

Her düzeyde insan hayatının merkezine, kurtarma, afet durumlarında ani ve acil müdahalede bulunma, doğal afetlerin yanı sıra, kimyasal biyolojik ve her türlü gelişebilecek risklerde kurtarma, bina ve benzeri su, taşkın ve yıkıntılarında insan hayatı merkezli ilk müdahalede bulunmada çok başarılı ve çok güçlü bir kurumsal altyapımız var. AFAD Başkanlığı’na bağlı arama kurtarma birliğimiz Sağlık Bakanlığımıza bağlı UMKE’lerimiz dahil olmak üzere, organizasyon bütün kamu kurumlarımızla en üst düzeyde sağlanmış durumda. Bu perspektifle devam eden çalışmalarımızda, Diyarbakır Afet Acil Durum İl Müdürlüğü Arama Kurtarma Birliğimiz bir büyük başarıyla geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. İNSARAG Birleşmiş Milletler’e bağlı arama ve kurtarma faaliyetlerinde öncü ve üst kuruluşun uluslararası alanda yetkili, öncü kurtarma birimi olarak görev almaya sertifikalandırılan ve hak kazanan bir birliğimiz ve kurumumuz oldu. Bu gerçekten çok üst düzeyde hem sınavları, hem değerlendirmeleri içeren yoğun bir perspektif içerisinde, çok ince detaylarla gerçekleşen bir değerlendirme süreciydi. Diyarbakır Afet Acil Durum Müdürlüğü ve Kurtarma Birliği böylelikle uluslararası alanda Ağır Kurtarma ve Öncü Kurtarma Birliği olarak sertifikalanmış oldu. Bu başarıyı hem paylaşmak, hem de başarıyı gerçekleştiren bütün başta kurum müdürümüz olmak üzere, çalışanlarımızı kutlamak istiyorum.

Diyarbakır Afet Acil Müdürlüğüne bağlı arama ve kurtarma birliğimiz yakın zamanda bu yıl içerisinde olmak üzere çevre ülkelerde meydana gelen deprem, heyelan, sel ve benzeri konularda da başkanlığımızın görevlendirmesi ile ülkemizin yardım ve destek gücü olarak da görev alıyordu, ama bu haliyle artık bağımsız, doğrudan yetkili bir kurum olarak, sertifikalandırılmış bir kurum olarak, burada görev almaya hak kazandı. Biz bugün gerçekten bu başarıyı hem paylaşmak hem de kurumsal kapasitemiz de müdürlüğümüzün bu noktadaki hazırlıklarını yerinde görmek için geldik. Birazdan bizlere ilk anda değişik noktalarda kurtarmaya dönük bir tatbikat da sergileyecekler. Öte yandan biliyorsunuz ülkemize olduğu gibi Diyarbakır’ımızda depremsellik açısından 17 ilçemizin 11’i 1. derecede deprem, merkez de 2. derece deprem bölgesi. Geçmişimizde yaşanmış ve maalesef insanlarımızın hayatına mal olmuş o depremlerden çıkardığımız dersle, deprem öncesi alınması gereken tedbirlerin yanı sıra, depremde müdahale noktasında da arama kurtarma birliğimizin şu anda çok yetkin bir kapasiteyle hazır olduğunu belirtmek istiyorum. Yine sel, su baskını heyelan, toprak kayması ve bina yıkılması gibi değişik olaylarda da Diyarbakır geçmişinde birliğimizin çok başarılı müdahaleleri var. 10 saat 11.00 12.00 saat sonra çok ciddi çalışmayla enkaz altından çıkardığımız, hayata dönüştürdüğümüz bir insanlarımızı var. Konu insan hayatı olunca her şeyin ötesinde bir sorumluluk ve bir değer taşıyor. Biz de bu inançla çalışıyoruz, inanıyorum ki sertifikalandırılarak uluslararası alanda yetkili bir arama kurtarma birliği olması bugünden itibaren çalışmalarımızı ayrı bir heyecan katacak. Ben tekrar kurum müdürümüzü, birlik müdürümüzü burada görev alan bütün arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Daha sonra Vali Güzeloğlu, İl AFAD müdürlüğü Arama ve Kurtarma Birliklerince hazırlanan deprem tatbikatı gösterisini izledi.

Ziyaret, Vali Güzeloğlu’nun Mobil Koordinasyon Merkezi Mobil Kayıt aracını incelemelerde bulunmasının ardından sona erdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa