SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

2. El Araç Ticareti Yönetmeliği Resmi Olarak Hayata Geçti

2. El Araç Ticareti Yönetmeliği Resmi Olarak Hayata Geçti
Bu haber 17 Ağustos 2020 - 0:24 'de eklendi ve 609 kez görüntülendi.

Uzun süredir çalışmaları süren 2. El Araçların satışları hakkındaki düzenlemeler 15 Ağustos 2020 Cumartesi günü Resmi Gazetede yayınladı.

                Son zamanlarda özellikle 2. El Araç fiyatlarındaki yüksek artışlar Ticaret Bakanlığını harekete geçirdi ve bununla ilgili yeni bir yönetmelik getirildi. Yeni düzenleye göre artık bir takvim yılı içinde doğrudan veya aracılık yapılmak suretiyle gerçekleştirilen üçten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışı, aksi Bakanlıkça tespit edilmedikçe ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edilir” maddesi oldu.

                 Buna göre, yetki belgesi olmayanlar bir yıl içinde en fazla 3 adet ikinci el araç ticareti yapabilecek. Resmi Gazetede yayınlanan yeni yönetmeliğe göre 2. el araç satışı yapan Gerçek veya Tüzel kişiler ( Oto Galericiler ) Bakanlık tarafından verilen mesleki eğitimi alarak yetki belgesini almak zorundadırlar.

                Yeni düzenleme Rent A Car ( Oto Kiralama ) firmalarını da ilgilendiriyor. Yönetmeliğe göre “Motorlu kara taşıtı kiralama faaliyetinde bulunan işletmeler tarafından en az bir yıl süreyle kiralanan taşıtların bu işletmelerce satışı” maddesi yer aldı. Yani kiralama şirketlerine ellerindeki araçları satmak için en az bir yıl boyunca kiralama faaliyeti yapma şartı getirildi.

                Satışa sunulacak araçlar ile ilgilide önemli düzenlemeler geldi.

1- Satışa sunulan ikinci el motorlu kara taşıtının üzerinde kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde taşıta ilişkin tanıtıcı bilgilerin güncel olarak yer aldığı bir tanıtım kartı bulundurulur.

2- Tanıtım kartında yetki belgesi numarasına ve ikinci el motorlu kara taşıtına ilişkin aşağıdaki asgari bilgilere güncel olarak yer verilir:

 1. a) Markası, cinsi, tipi ve model yılı.
 2. b) Rakam veya harflerinin bir kısmı karartılmak suretiyle motor ve şasi numarası.
 3. c) Plaka numarası.

                ç) Yakıt türü.

 1. d) Kilometresi.
 2. e) Satış fiyatı.
 3. f) Boyalı ve değişen parçaları.
 4. g) Niteliği belirtilmek suretiyle hasar kaydı.

                ğ) Üzerinde rehin veya haciz gibi şerhlerin bulunup bulunmadığı.

3- İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretine yönelik ilan veren işletmeler bu ilanlarda aşağıdaki hususlara uymakla yükümlüdür:

 1. a) Yetki belgesi numarası ve yetki belgesindeki işletme adı veya unvanı ile ikinci fıkrada belirtilen diğer bilgilere güncel olarak yer vermek.
 2. b) Üçüncü kişileri yanıltıcı bilgi ve belgelere yer vermemek.
 3. c) İkinci el motorlu kara taşıtının satılması veya taşıt teslim belgesinin süresinin sona ermesi halinde üç gün içinde ilan faaliyetine son vermek.

4- İnternet ortamında ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine yönelik ilan verilmesine aracılık eden gerçek veya tüzel kişiler aşağıdaki hususlara uymakla yükümlüdür:

 1. a) İşletmelerin, üçüncü fıkranın (a) bendinde belirtilen yükümlülüğü yerine getirebilmeleri için imkân sağlamak.
 2. b) İşletmelerin üyeliğinden önce Bakanlığın internet sayfası veya Bilgi Sistemi üzerinden yetki belgesi kontrolü yapmak ve yetki belgesine sahip olmayan işletmelerin üyeliğine izin vermemek.
 3. c) Aynı ikinci el motorlu kara taşıtına yönelik birden fazla işletme tarafından verilen ilanlarda, taşıt sahibi olan veya o taşıta ilişkin taşıt teslim belgesi bulunan işletmenin talebi halinde yetkisiz verilen ilanları yayımdan derhal kaldırmak.

                ç) İlanlara ilişkin talep ve şikâyetlerin internet tabanlı iletişim yöntemlerinden en az biri ve telefon aracılığıyla iletebilmesi için müşteri hizmetleriyle iletişim imkânı sunmak. Bu talep ve şikâyetlerin etkin şekilde yönetilerek sonuçlandırılmasını sağlamak.

 1. d) İlan, şikâyet ve üyeliklere ilişkin bilgileri Bakanlığın taleplerine uygun olarak Bakanlığa iletmek.
 2. e) İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretinin geliştirilmesi ve tüketicinin korunması amacıyla Bakanlıkça alınan tedbirlere uymak.”

 

 

                                                                                                                                   Recep GÜNDEM

                                                                                                                Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

                                                                                                                               

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa