SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

2020 Borç Yapılandırması Neleri Kapsıyor?

2020 Borç Yapılandırması Neleri Kapsıyor?
Bu haber 02 Kasım 2020 - 0:19 'de eklendi ve 329 kez görüntülendi.

Değerli okuyucularımız; 29 Haziran 2020’de gazetemizde yayınlanan yazımızda birçok vatandaşımız biriken Vergi ve SGK borçlarına yapılandırma beklediğini belirtmiştik. Vergi borcu olanların merakla beklediği yapılandırma ile ilgili oldukça önemli gelişmeler yaşandı. Toplam 500 milyar liraya ulaşan yeniden yapılandırma düzenlemesi, Kamuoyunda vergi affı olarak bilinen vergi borcu yapılandırmasına ilişkin madde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Komisyonun kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesinden sonra vergi borcu yapılandırılması başlanacak.

Verilen önergelerle yapılan düzenlemelere göre; Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Özel Tüketim Vergisi, Tüm İdari para cezaları, KYK borçları ve SGK Kurumuna Bağlı Prim Borçları İle İdari Para Cezaları, Trafik, Seçim, Nüfus Para Cezaları, Karayolu Taşıma Kanunu’na göre Kesilen Para Cezaları, Kara Yollarından Usulsüz Geçiş Cezaları, Öğrenim Katkı Kredisi ve Öğrenim Kredisi Borçları, Ecrimisiller, Haksız Alınan Destekleme Ödemeleri, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu, Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı, Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Kapsamındaki Hazine Alacakları, Madenlerden Alınan Devlet Hakkı, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’a göre takip edilen diğer alacaklar da yapılandırılacak.

Düzenlemeye göre borçlarını ödemek isteyenler için gecikme faizlerinin büyük bir kısmı silinecek, düşük faiz ve taksitlendirme yöntemi uygulanacak. Ancak belirtilen süreler içerisinde başvurunun yapılması gerekecek. Yeniden yapılandırılacak borçlarda milat 31 Ağustos 2020 olacak. Yapılandırma başvuruları Aralık 2020 sonuna kadar yapılabilecek taksitler 2 ayda bir ödenecek ve 36 aya kadar taksitlendirilebilecek. Taksit ödemeleri başvuruların bitmesiyle başlayacak. Vergi ile ilgili borçlarda ilk taksit Ocak 2021, SGK Prim borçlarında ise Şubat 2021 tarihinde başlayacak.

.

Recep GÜNDEM

                                                        Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA