SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

3 ilçede 77 orman mahallesi

3 ilçede 77 orman mahallesi
Bu haber 01 Mart 2020 - 23:48 'de eklendi ve 189 kez görüntülendi.

-İlçeler 257 bin hektar alana sahip

 

İlçemiz Orman İşletme Şefliği ’ne Bağlı ilçemiz ve Çüngüş İle Ergani ilçelerine bağlı 77 Orman Mahallesi bulunuyor. İlçeler, 257 bin 56 hektar alana sahip olduğu bildirildi.

Orman İşletme Şefliği’nden edinilen bilgiye göre; ilçemiz, Çüngüş ve Ergani’ye bağlı ormanlık alanın 24’ünün mahalle içinde, 53’ü de mahalle bitişiğindeki ormanlık alanlardan oluşuyor.

Üç ilçedeki toplam orman alanın 257 bin 56.2 hektardan sadece 8 bin 317 hektarının verimli olduğu, 49 bin 988.6 hektar ile ıslah edilmesi gereken alanın ise 111 bin 297.9, bozuk orman alanının ise 41 bin 671.6 hektar olduğu belirtildi.

İlçemizde Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde ilçelerdeki Orman alanlarında geçen yıl tapulu kesim çalışması yapılmadığı belirtilirken, ilçemizde ve Çüngüş’e bağlı Hindibaba, Malkaya ve Kaynak mahalleleri sınırları içerisindeki ormanlık alanda Erozyon Kontrol ve Ağaçlandırma Projesi kapsamında makineli toprak işleme çalışması yapıldığı kaydedildi.

Orman İşletme Şefliği geçen yıl yine ilçemize bağlı Göktepe, Akpınar ve Yayıklı mahallelerinde 95 adet menengiç ağacına fıstık aşısı yapıldığı açıklandı.

Çermik Orman İşletme Şefliği’nin sorumluluk sahasının Çermik ve Çüngüş mülki hudutları içerisinde kalan alanın tamamı ile Ergani ilçesinin Elazığ-Diyarbakır tren hattının alt kısmı Çermik İlçesine doğru kalan kısmın sınırlarında orman sahalarını kapsadığı belirtildi.

Çermik Orman İşletme Şefliği Amenajman planı yapımı çalışmasının 2013 yılında başladığı, 2014 yılında bitirilerek uygulamaya konulduğu bildirildi.

Üç ilçedeki ormanlık alanların asli ağaç olarak meşeden oluştuğu, alt tür olarak ise  Ardıç, Alıç ve Menengiç türleri bulunduğu kaydedildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA