SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

5 yaş grubu okullaşmada il birincisiyiz

5 yaş grubu okullaşmada il birincisiyiz
Bu haber 15 Nisan 2018 - 23:59 'de eklendi ve 134 kez görüntülendi.
  • Bu grupta okullaşma oranımız %96.40…

 

5 yaş çağ grubunda okullaşma oranında ilçemiz il birinciliğini elde etti. Bu yaş grubunda okullaşma oranımız yüzde 96.40 oldu.

Son yıllarda okul öncesi eğitime verilen önemin artması ile birlikte Diyarbakır’da da bu konuda büyük adımlar atılırken, en büyük adımı ilçemiz attı.

İlçemizde 5 yaş çağ grubunun nüfusu bin 251 iken, bu yaş grubunda okula giden öğrenci sayısının bin 206 olduğu ve okullaşma oranının yüzde 96.40 olduğu belirlendi.

Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan, Diyarbakır ilçeleri arasında birinci sırada olduklarını belirterek şöyle konuştu; “bu çocuklarımız okul öncesi ve ilkokulda eğitim ve öğretimlerini sürdürüyorlar. Hedefimiz bu yaş gurubundaki tüm çocukları okullaşmaya dahil etmektir. Bu çocuklarımızın okullaşmasını sağladıktan sonra da nitelik anlamında da iyi bir eğitim dönemi geçirmelerini sağlamaktır. Okullaşmada en üst seviyeye çıkmamızı sağlayan okul idarecilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize teşekkür ediyorum.”

Okullaşma oranında ilk sırada yer almanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten Kaymakam Mehmet Şerif Olçaş, “Okul öncesi eğitime son zamanlarda verilen önemin artmasının ardından kurumlar da bu konuda büyük bir çaba harcıyor. Son olarak Karacadağ Kalkınma Ajansı bu çağ grubundaki çocuklarımızın eğitimi için 4.5 milyon lira kaynak aktardı. Aktarılan bu kaynakla okul öncesi eğitim kurumlarında yeni yöntem ve model yaklaşımlarına uygun olarak gerekli fiziksel altyapı, beşeri ve teknik altyapıyı güçlendirecek, eğitim kalitesini artıracak projeler kabul edilecek. Bu projelerde yüzde 90 hibe desteği verilecek. Bu projeler içerisinde anaokulları ve anasınıfların yapılması, okulların malzeme, araç, gereç sağlanması var. Okullarda çocuklarımızın aileleriyle birlikte hem katılması hem de öğrenci olarak sağlanması adına sosyal desteklerin sunulması, ailelerin desteklenmesi, en önemlisi ise Diyarbakır ve ilçelerinde artık okul öncesinde kodlama eğitiminin verilmesidir. Bilgi çağında, bilgi ekonomisine katkı koyacak, yetişmiş insan gücünün kavramı olan bilgisayar okuryazarlığı gibi kodlama eğitiminin de Diyarbakır ve ilçelerindeki okul öncesi eğitiminde verilecek. Biz de ilçe olarak Diyarbakır birinciliğini elimizde bulundurduğumuz bu dönemde hibeden en üst seviyede faydalanmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu başarıda büyük pay sahibi olan mesai arkadaşlarımı kutluyorum ve velilerimize de teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa