SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

5 yıldır yapılamadı

5 yıldır yapılamadı
Bu haber 18 Aralık 2017 - 1:46 'de eklendi ve 161 kez görüntülendi.
  • Vali bir an önce yapılmasını istedi…

 

İlçemizde 5 yıldır yapılamayan Hanbaşı Camisinin arka kısmı için Vali Hasan Basri Güzeloğlu’ndan sorunu “çözün” talimatı geldi. Vali Güzeloğlu bir dahaki gelişinde yapılacak şadırvanı kullanacağını söylediği bildirildi.

İlçemizde 2012 yılında bir kısmı bağışla, bir kısmı da satın alınarak Hanbaşı camisine eklenen arazilerde yapılması planlanan çalışmaların bir türlü gerçekleşmemesi sorunu, geçtiğimiz hafta ilçemizi ziyaret eden Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’na iletildi. Vali Güzeloğlu, ilgili kurumlara sorunun derhal çözülmesi talimatı verdi.

İlçemizin merkez cami olması özelliği de taşıyan tarihi Hanbaşı camisinin genişletilmesi için alınan arazilerde bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılmadı. Vakıflar İl Müdürlüğü’nün, alınan arazilerin Diyanet Vakfına ait olduğu için bir çalışma yapamadıkları gibi basit bir gerekçeyi kendilerine sunduklarını iddia eden Hanbaşı Cami Dernek Başkanı Uğur Kemaş, nihayet sorunun giderileceğini umduklarını belirtti.

Dernek Başkanı Uğur Kemaş, “Geçtiğimiz hafta durumu Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’na ilettik. Caminin mevcut kapasitesi merkez cami olması nedeniyle ihtiyacı karşılayamaz hale geldi. Bir kısmı hayırseverlerin bağışı bir kısmı da hayırseverlerin desteğiyle 2012 yılında satın alınarak Diyanet Vakfına tapu edildi. 5 yıl boyunca çalışma yapılmadı. Bunu toplantıda dile getirdik. Vakıflar İl Müdürlüğü, arazilerin Diyanet Vakfına ait olması nedeniyle herhangi bir çalışma yapamayacakları gibi basit bir gerekçeyi bize bildirdiler. Sayın Valimiz böyle bir şeyin kabul edilemez olduğunu belirterek, ilgili kurumlara ve yetkililere durumun derhal çözülmesini ve bir dahaki gelişinde arazide yapılacak şadırvanda abdest alacağını söyledi. Şimdi yapılması için bekliyoruz. Fotoğraflarda da görüldüğü üzere caminin arkası da yıkılma durumuna gelmiş. Vakıflar Bölge Müdürlüğü, camimizin tarihi olması nedeniyle tadilata izin vermiyor. Bir an önce yetkililerin harekete geçerek gerekenin yapılmasını bekliyoruz.

Mevcut projede alınan araziler üzerine camimizin iki bölüm genişletilmesi vardı, fakat arazinin genişlemesi üzerine projeye alt kata tuvalet, üst kata da şadırvan eklenecek. Yine projede oturma bankları ve yeşil alan da olacak. Yapılacak çalışmalarla hem caminin yıkılmak üzere olan arka kısmı kurtulacak hem de camimizde büyük eksiklik olan yeşil alana ve şadırvana kavuşacak.

Umuyoruz ki Sayın Valimizle bir dahaki gelişinde şadırvanda abdest alıp, birlikte namaz kıldığımızı görürüz. Bunun için çalışmaların hemen başlamasını umuyoruz. Valimiz Hanbaşı camiinin çatısının yapılmasını, halılarının değiştirilmesi talimatını da verdi” dedi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa