SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

6 milyon 718 bin 750 kök keneviri ele geçirildi

6 milyon 718 bin 750 kök keneviri ele geçirildi
Bu haber 23 Eylül 2019 - 0:11 'de eklendi ve 104 kez görüntülendi.

-Hint kenevirinden 134 ton esrar imal edilebilecekti

 

Diyarbakır’a bağlı ilçelerinde yürütülen operasyonlarda 6 milyon 718 bin 750 kök keneviri ele geçirildi. Hint kenevirinden 134 ton esrar imal edilebilecekti. Tek operasyonda ele geçirilen en büyük miktar olan uyuşturucu ile milyonlarca vatandaşın zehirlenmesi engellendi.

Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada,Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca, BTÖ mensuplarını arayıp bulmak ve etkisiz hale getirmek, BTÖ mensuplarınca kullanılan sığınak ve barınakları tespit ederek içerisindeki silah ve mühimmatları muhafaza altına almak, diğer malzemeler ile sığınakları imha etmek, BTÖ ile yasadışı uyuşturucu üretimi ve ticareti yapanlar arasında var olan bağı somut deliller ile ortaya koymak, operasyon bölgesi içerisinde saklanan uyuşturucu maddeleri ve bunları gizleyenleri bularak adalete teslim etmek maksadıyla; Lice ilçesi güneyi ile Hazro ilçesi kuzeybatısında kalan dağlık ve kırsal alanda, icrasına başlanılan Bayrak-134 Şehit J.Uzm.Çvş. Mehmet Öcal-03 Operasyonu başarıyla tamamlandığı bildirildi

Açıklamada, gerçekleştirilen temas araması neticesinde;  arazide çalılar arasına gizlenmiş poşetler ve toprağa gömülü jelikan bidonlar içerisinde 955,150 kg esrar, 19 ayrı noktada toplam 6 milyon 718 bin 750 kök kenevir bitkisi ile kenevir bitkilerini sulamak maksadıyla tarlaların içerisinde kurulu şekilde tespit edilen 9.700 metre uzunluğundaki su hortumu/borusu, 6 adet su motoru ve (3) adet elek ele geçirilmiş,  yakalanan esrar muhafaza altına alınmış, kenevir bitkileri numune alınmasını müteakip diğer malzemeler ile birlikte yerinde imha edildiği kaydedildi

Operasyonda ele geçirilen kenevirle yaklaşık 134 ton esrar üretilebilmekte olup, son yıllarda ülke genelinde tek operasyonda yakalanan en büyük miktar olduğu kaydedilen açıklamada, uyuşturucu maddeyi kaynağında yok ederek milyonlarca vatandaşımızın zehirlenmesine engel olunduğu vurgulandı.

Açıklamada, operasyon bölgesi içerisinde yetkili makamlardan alınan karar uyarınca icra edilen aramada, 124 şahıs ve 44 araç kontrol edilmiş, bir şahıs 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince tebligat yapılarak serbest bırakılmıştır. Lice ilçesi Bağlan Köyünde ikamet eden M.Ş.B. ve A.B. isimli şahısların ikametlerinde yapılan arama neticesinde (1) adet poşet içerisinde (12) kg esrar ele geçirilmiş, malzemeler muhafaza altına alınarak şahıslar gözaltına alındığı bildirildi.

Açıklamada, Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edileceği bildirildi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa