SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Bülent Boztepe

Adalet ve vicdan…

Adalet ve vicdan…
Bu haber 25 Kasım 2019 - 0:03 'de eklendi ve 89 kez görüntülendi.

Hak, Hukuk ve Adalet herkese gereklidir. Duruşma salonlarında da “Adalet Mülkün Temelidir” yazar. Bu nedenle “Herkese Adalet” in gerekli olduğu vurgulanır.

Bu bazen gerçek hayattan alınma filmlerde, dizilerde de yer alır ve insanların bundan da kendilerine pay çıkarmaları hedeflenir.

Bu durum bütün dünyada aynıdır. Ülkemizde de… Peki, ülkemizde hak, hukuk ve adalet var mıdır? Diye sorsam, hemen hemen herkesten, adaletin olmadığı cevabını alırsınız.

Geçen bir film izledim. “Göldeki Kız”. Başrollerini Thomas Hildreth, Maggie Elizabeth Jons ve Ted Lavine oynuyor.

Filmin konusu çarpıcı. Sürükleyici, duygusal ve insani yönü ağır basan, adaleti ve vicdanı sorgulayan bir film.

Filmde annesi uyuşturucu bağımlısı olan genç kadının, bir arkadaşı ile uyuşturucu aldıktan sonra sigortadan para almak için arabasını uçurumdan göle düşürmesi ile başlıyor. Arabayı göle gönderirken içindeki küçük kızını unutuyor. Hayattan soğuyup ormanda yaşayan bir asker bunu görüyor ve göle girerek, küçük kızı kurtarıyor.

Asker, küçük kızı kendi öz kızı gibi büyütmeye başlıyor. Karavanda yaşamaya başlıyorlar, hiçbir yerde kalmıyorlar, sürekli geziyorlar.

Öte yanda uyuşturucu bağımlısı olan genç kadın, babası ilçenin emniyet amiri olması nedeniyle bu bağımlılıktan kurtarılıyor ve bir okulda küçük çocuklara öğretmenlik yapması sağlanıyor.

Büyük baba olan Emniyet Amiri bir yandan da torununu arıyor. İşin peşini bırakmıyor. Kızı ile birlikte arabayı göle atan adamı takip ediyor, gölden arabayı çıkarırken, adamı takma kolunu da buluyor. Bunun üzerine gözaltına alıp, soruşturma yapıyor.

Bu arada küçük kız ise parkta oynarken direğe yapıştırılmış aranan afiş görür ve kendisi olduğunu anlar. Bunu gören bir kadın da afişi alır ve kıza bakan askere “sen bunu kaçırdın mı?” diye sorar. O da “Bildiğin gibi değil” yanıtını verir. Kadın, küçük kızın büyükbabası olan komiseri arar ve durumu bildirir.

Yakalanırlar. Kız “babamı istiyorum” diyerek göz yaşı döker. Büyük babası kendisini tanıtır, hastanede tedavi ettirir. Annesini de gösterirler. Ancak küçük kız ısrarla babasını ister ve serbest bırakılmasını ister.

Komiser Büyük Baba, adamı bırakır. Tek suçunun çocuğu kurtardıktan sonra neden kendilerine getirmediği olur.

Asker, kızını ölüme gönderen bir anneye kızı bırakamayacağını belirtir ve bunu Büyükbabaya söyler.

Sonuçta baba kendi evine giderek kızını tutuklar. Küçük kız ile kendisini büyüten askeri bir araya getirir ve askere istediği zaman kızı görebileceğini bildirir.

Kızı yetiştiren asker, görüşmeye geldiğinde kendisinden köpek isteyen kıza, küçük bir köpek getirerek bir kez daha kızının isteğini yerine getirir.

Burada Komiser Büyük Babanın, suçlu kendi öz evladı da olsa “Adaletin” herkes için gerekli olduğunu ortaya koymasıdır.

İnsani duyguların ne kadar önemli olduğunu ortaya koyması da ayrı bir gerçek.

Evet!

Adalet herkese lazım. Vicdan hesabı yapmak da bir o kadar önemli.

Şimdi söyleyin; ülkemizde hak ve hukuk, vicdan nerede?

Görüşmek dileğiyle.

Hoşçakalın…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa