SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Ağır hasarlı konut sayısı 214’e yükseldi

Ağır hasarlı konut sayısı 214’e yükseldi
Bu haber 09 Mart 2020 - 0:08 'de eklendi ve 115 kez görüntülendi.
  • Depremzedeler 20 yıl faizsiz krediyle ev sahibi olacak

 

İlçemizde depremde evleri ağır hasar gören ev sahipleri 20 yıl faizsiz krediyle ev sahibi olacak. Kaymakam Nazlı Demir, ilk etapta 109 olan ağır hasarlı ev sayısının, yapılan inceleme sonrası 214’e yükseldiğini belirtti.

Elazığ’da meydana gelen ve ilçemizi de etkileyen deprem ile ilgili çalışmalar sürdürülüyor. İlçemizde hasar tespit çalışmaları için İl Afet Acil Durum Müdürlüğü’nden gelen ekipler, kırsalda ve merkezde çalışmalar yaptı.

Deprem ile ilgili muhtarlarla bir araya gelen Kaymakam Nazlı Demir ve İl Afet Acil Durum İyileştirme Şube Müdürü Murat Demir, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

-214’e çıktı

Kaymakam Demir, deprem nedeniyle Afet Bölgesi ilan edildiklerini anımsatarak sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu kapsamda ilk etapta bize afetten 30 gün sonra başvuran vatandaşlarımıza acil ihtiyaçlarını karşılamak için nakdi yardım desteğinde bulunduk. Ekiplerimiz, hasar tespit çalışmalarını yaparak 109 evin ağır hasarlı olduğunu belirledi. İl Afet Acil Durum ekipleri yapılan inceleme sonrası bu sayı 214’e yükseldi. Kırsal mahallelerde çalışmalar tamamlandı. Merkezde ise çalışmalar sürdürülüyor.”

İl Afet Acil Durum İyileştirme Şube Müdürü Murat Demir de hasar tespit çalışmaları sonrası yapılacaklar hakkında bilgilendirme yaptı.İl Afet Acil Durum İyileştirme Şube Müdürü Demir;“Ön hasar tespit çalışmasını yaptık. Kesin hasar tespit çalışmaları bittikten sonra listeler askıya çıkacak. Listede hasarının farklı olduğunu düşünen vatandaşlar 1 ay içerisinde itiraz edebilecek. Bunun sonucunda 15 gün içerisinde ikinci bir ekip tekrar inceleme yaparak kararı verecek.

-18 yıl faizsiz kredi

İtiraz süreçleri tamamlandıktan sonra Bakanlığın vereceği karara göre evlerin yapımı için çalışmalar başlatılacak. Hak sahiplerine 2 yıl geri ödemesiz, 18 yıl faizsiz ödemeli kredi verilip yıkılan konutsa konut, iş yeri ise iş yeri, ahır ise ahır yani ne yıkılmışsa onun yerine yenisi yapılacak. Hak sahipleri ya kendisi yıkımı gerçekleştirecek veya bizler bunu gerçekleştirip gereken masrafı hak sahibine bildireceğiz. Tabi hak sahibi olabilmek için mülkünüzün tapusu olması gerekiyor. Yoksa hak sahibi olamıyorsunuz. Geçen yıl 100 bin liralık bir limit verilmişti, bu yıl henüz limit açıklanmadı. Açıklandıktan sonra ve tespit süreci bittikten sonra kredi işlemleri başlayacak” dedi.

-Kendi başınıza yıkım yapmayın

Kaymakam Nazlı Demir, bunun hak sahipleri için büyük bir fırsat olduğunu belirtti. Kaymakam Demir, “burada dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta var. Birincisi kesinlikle şu anda kendi başınıza yıkım gerçekleştirmeyeceksiniz. Süreç tamamlandıktan sonra bizim bilgimiz doğrultusunda yıkımlar gerçekleştirilecek. İkincisi ise 20 faizsiz krediyle hak sahibi olmanızdır. Yani diyelim bu yıl 5 bin lira taksit ödeyeceksiniz. 10 sene sonra bu paranın hiçbir kıymeti olmayacak ama siz yine 5 lira bin ödeyeceksiniz” şeklinde konuştu.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA