SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Ağlayan çiçek; ters lale açmaya başladı

Ağlayan çiçek; ters lale açmaya başladı
Bu haber 26 Mart 2018 - 0:19 'de eklendi ve 315 kez görüntülendi.

İlkbaharın başlaması ile birlikte halk arasında “Ağlayan Lale” olarak bilinen ters laleler açmaya başladı. Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, ilçemiz Hanbaşı cami önündeki ufak bahçede gördüğü ters laleyi görerek, “Ters lale bu mu? Gerçekten çok güzel bir çiçek” diyerek, hayranlığını gizleyemedi.

İlçemizin hemen hemen her yerinde yetişen genellikle de yüksek kesimlerdeki kayalık alanların arasında yetişen ağlayan laleler, görenleri hayran bırakıyor. Vatandaşların genellikle evlerinin balkonundaki saksılara da ekerek görsel bir güzellik yaratırken, ters lalelerin Güneydoğu Ve Doğu Anadolu Bölgesinde de yaygın olarak görülüyor.

İlçemize incelemelerde bulunmak üzere gelen Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, Vakıflara ait tarihi Hanbaşı cami de incelemelerde bulunurken, cami önündeki küçük bahçede açan ağlayan çiçek ters laleyi gördü. Çiçeği inceleyen Bölge Müdürü Evsen, “Ters lale bu mu?” diye sordu. Evet yanıtını alan Bölge Müdür, “Gerçekten çok güzel bir çiçek” diyerek, hayranlığını gizleyemedi.

Bilimsel adı Fritillaria İmperialis olan ters lalenin, bilinen lalelerin aksine, çiçekleri yukarı değil aşağı bakıyor. Bu nedenle de bölge “ters lale” ya da “ağlayan lale” adı daha sık kullanılıyor. Rengi kırmızı, turuncu, sarı olabilir. Genelde Mart sonu Nisan başı gibi çiçeklenen ters lale ile ilgili kökü inançlara da dayanan birçok söylence bulunuyor.

Bilim adamları Hristiyanlıkta ters lalenin ilk defa Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesine şahit olan Hz. Meryem’in gözyaşlarının düştüğü yerde çıktığına inanıdığını öne sürerek, “Bu yüzden adı ağlayan çiçektir. İslamî söylencelere göre ise Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in Kerbela’da katledilişlerinden sonra bu çiçek ters açmaya başlamıştır. Başka bir söylencede ise Ferhat ile Şirin’in birbirine kavuşamaması, yine yöremizde iyi bilinen Emrah ile Selvi’nin kavuşamaması yüzünden laleler ters dönmüş, aşk acısından rengi kırmızıya dönüşmüştür” diyor.

Dünya’nın en nadide çiçeklerinden biri sayılan, ters lalelerin her dalında 3 ile 6 lale olabiliyor. Halk arasında “Ağlayan Çiçek” olarak bilinen ülkemize özgü endemik bir tür olan ters lalelerin, 43 çeşidinin olduğu biliniyor. Ters lalelerin anavatanının Anadolu olduğu belirtiliyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken güzel lale, koruma altında olduğu belirtiliyor.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA