SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Bülent Boztepe

Ahde Vefa!

Ahde Vefa!
Bu haber 18 Kasım 2019 - 0:30 'de eklendi ve 143 kez görüntülendi.

Büyüklerimiz zaman zaman “Ahde Vefa” çok önemlidir der.

Bunun aslında duygusal yönü de vardır. Unutulmamak.

Peki, Ahde Vefa nedir? Bir alıntıda şöyle deniliyor;

“Vefa, sevgide devamlılık demektir. Vefa demek, ihtiyaç hâlinde ona yardım etmektir. Arkadaş, öldükten sonra, onun çoluk çocuğunu, yakınlarını sevmek, onlarla ilgiyi kesmemek de vefadandır. Müslüman vefakâr olur. Vefakâr olmak, yani sırf Allah rızası için sevmek çok önemlidir..

Vefa, dostlukta, bağlılıkta sebat etmektir. Arkadaşa yaptığı iyiliği az görmek, onun yaptığını çok bilmek vefadandır.

Vefa demek, gerek hayatta iken ve gerekse öldükten sonra sevgi ve ilgiyi devam ettirmek demektir. Ölen bir kimseye az bir vefa göstermek, hayatta yapılan çok iyiliklerden daha makbuldür. Çünkü insan, hayattaki arkadaşına bir iyilik edince, belki bir karşılık bekleyebilir. Öldükten sonra yapılacak iyiliğe riya karışması zor olur. Ölüler için dua ve istiğfar edilir. Yapılan iyiliklerin sevabı bağışlanır. Hayattaki akrabalarına, dostlarına iyilik edilir. Peygamber efendimiz, ihtiyar bir kadına ikramda bulundu. Sebebini soranlara, (Bu kadın, Hatice hayatta iken bize gelir giderdi. Ahde vefa, dindendir) buyurdu.

Vefanın gereğindendir ki, insan sevdiği arkadaşının dostlarını, akrabalarını da sevip haklarını gözetmelidir! Çünkü insan, yakınlarına gösterilen ilgiye daha çok memnun olur. Sevgi, sevgilinin her şeyini, ona yakından uzaktan ilgili olan her şeyi sevgili kılar. Bunun için, “Sevgilinin kapısındaki köpek, sevenin kalbinde, diğer köpeklerden üstün ve ayrı bir yer tutar.”

İşte böylesi öneme sahip “Ahde Vefa” da özne aslında “Unutmamaktır”.

Hafta içerisinde ilçemizde özellikle kadınların üretici duruma gelmesini sağlayacak olan çok önemli bir hizmet birimi açıldı.

Bunu sağlayan da yakın zamanda aramızdan ayrılan çok sevdiğim arkadaşım ilçemiz aşığı hemşerimiz Ahmet Kamil Torun’un oğlu sevgili Osman Torun’du. Kısaca Torun Ailesiydi.

Onlar “Ahde Vefa” örneğini gösterdi,. Peki, Çermik’te yaşayanlar “Ahde Vefa” yı gösterecek mi?

Geçmiş önemli değil. Gelecek önemlidir.

Umarım “Ahde Vefa” yı gösteririz.

Görüşmek dileğiyle.

Hoşçakalın…

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa