SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

AİLE HEKİMLİKLERİNDE ÜCRETSİZ KANSER TARAMALARI

AİLE HEKİMLİKLERİNDE ÜCRETSİZ KANSER TARAMALARI
Bu haber 23 Aralık 2018 - 23:59 'de eklendi ve 105 kez görüntülendi.

Kanser çağımızın en kötü, tedavisi en az olan hastalığı. Her yıl milyonlarca insan kanser nedeniyle hayatını kaybediyor. Birçok kanser türünde hayatını kaybedene kadar da sıkıntılar eziyetler çekiliyor uzun ve yorucu tedavi süreçleri, kemoterapiler vücudu ayrıca yıpratıyor.

Vücuttaki hemen hemen her organda ve her hücrede kanser ortaya çıkabilir. Normalde hücrelerimiz belli bir düzen ve kontrolde büyür ve bölünürler. Birçok sebeple bu normal denetimden kurtulan bir hücreye kanser hücresi denir. Kanser hücresi kontrolsüz bir biçimde sürekli bölünür ve yeni kanser hücreleri oluşur. Her yeni kanser hücresi de yine kontrolsüz bir biçimde bölünür ve yeni kanser hücreleri oluşturur. Bu şekilde kanser hücrelerinin sayısı artar, kitlelerbüyür, bulunduğu organı sarar, vücuda yayılır.

Aslında tek 1 hücreyle başlayan süreç ileri aşamalarda bütün vücudu sarar. Her kanser türünün teşhisi ve tedavisi farklı olmakla birlikte başlangıç aşamalarında kanseri yakalamak, gereken tedaviye başlamak bütün kanser türlerinde ortak amaçtır. Kontrolden çıkan kanser hücrelerini daha başlangıç aşamasında yakalamak ve onlarla savaşmak kolaydır. Ancak düşman askerlerinin sayısının arttığı her gün onlarla savaşmak ve galip gelmek zorlaşır.

İşte bu amaçla kanseri erken aşamada yakalamak için bazı kanser türlerinde tarama testleri geliştirilmiştir. Bu kapsamda ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nın ücretsiz rutin tarama testleri mevcut. Taraması çok basit olan ve erken aşamada yakalanarak tedavisine başlanabilen kolon(kalın bağırsak) kanseri hem erkek hem kadınlar için, rahim ağzı kanseri ve göğüs(meme)kanseri kadınlar için taraması yapılan kanser türleri.

Aile hekimlerimizden ücretsiz ve çok kolay bir şekilde yaptırabileceğimiz testler:

-Kolon(kalın bağırsak) kanseri taraması olan gaitada gizli kan testi 50-70 yaş arasındaki tüm bireyler için her 2 yılda bir,

-Rahim ağzı kanseri taraması olan pap-smear testi 30-65 yaş arası kadınlarda her 5 yılda bir,

-Göğüs(meme) kanseri taraması olan mamografi filmi 40-69 yaş arası bayanlarda her 2 yılda bir(Mamografi filmini aile hekiminden aldığımız sevkle KETEM(Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi)’de çektirip sonuçlarını aile hekimimizden öğreniyoruz).

Bu taramaları söylenen periyotlarda tekrarlamak gerekiyor.1 defa yaptırdım temiz çıktı artık yaptırmama gerek yok diye bir şey söz konusudeğil. Çünkü testi yaptırdığımız zaman sonuç temizdir ancak 2 yıl sonra vücudumuzda kanser yeni çıkmış olabilir.

Bu taramaları yaptırmamız hayatımız için çok önemli. Kanser önceden kestirilemeyecek şekilde hepimizin başına gelebilir ve geldiğinde iş işten geçmiş olursa pişman olmanın keşke zamanında kanser taraması yaptırsaydım demenin hiçbir faydası olmayacaktır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa