SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Ankara Çermikliler Derneği de Çevre Bakanlığı’na başvurdu

Ankara Çermikliler Derneği de Çevre Bakanlığı’na başvurdu
Bu haber 28 Temmuz 2019 - 23:29 'de eklendi ve 250 kez görüntülendi.

-Arıtma için imza kampanyası

 

İlçemizin doğal güzelliklerinden Sinek Çayı’nın kirlenmesinin önlenmesi amacıyla arıtma tesislerinin yapılmasını sağlamak için başlatılan kampanya hızla sürerken, Ankara Çermikliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu.

Belediye Başkanlığı’nın arıtma tesisi yapılması için yaptığı başvuruya rağmen gerçekleşmeyen arıtma tesisi ile ilgili “Sinek Çayı Temiz Aksın” kampanyası giderek büyüyor.

İlçede konuyla ilgili imza toplanırken, Ankara Çermikliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Başkan İzzet Kocakaplan, dilekçeye Bakanlığa teslim ederken, bir örneğini de Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı DİSKİ Genel Müdürlüğüne gönderdi. Başkan Kocakaplan’ın Bakanlığa verdiği dilekçe şöyle;

“T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na

Konu: Atık Su ve Çevre Kirliliği/Kanalizasyon Suyunun Sinek Çayına akması.

Diyarbakır İlimize bağlı Çermik ilçesinin önemli su ve doğal güzellik kaynaklarından olan Sinek Çayı, uzun zamandır katı atık ve ilçenin kanalizasyonundan gelen atık su ile kirlenmektedir. Su kaynaklarının az olduğu ilçemizde, özellikle yaz aylarında hem ilçe sakinleri hem de memleketlerine bizim gibi tatile gelen hemşerilerimiz Sinek Çayı’nda serinlemekte ve burada aileleriyle birlikte vakit geçirmektedir.

Ayrıca Sinek Çayı, ülkemizin en büyük enerji ve sulama amaçlı Atatürk Barajı HES’in ana kaynaklarından birini oluşturmaktadır. Yasa gereği Sinek Çayı’nın Atatürk Barajı gölüne temiz akması gerekmektedir. İçerisinde birçok balık çeşidi ve çevresinde yaşayan canlı türlerine de ev sahipliği yapan Sinek Çayı, ilçemizin ekolojik dengesinde de önemli yer almaktadır.

İçerisine akıtılan kirli sular ve bırakılan katı şehir atıklarından dolayı Sinek Çayı kirlenmekte ve ilçemiz önemli bir doğal su kaynağını kaybetmektedir.

Hamambaşı çayı olarak adlandırılan dere birçok konut, okul ve resmi kurumların kanalizasyonu bağlanmış ve bu kirli su da Sinek Çayına akmaktadır. Bura için de bir arıtma tesisine mutlak surette ihtiyaç vardır. Bahsettiğimiz bu sebeplerden dolayı bu önemli çevre sorununun çözülmesi ve gerekli önlemlerin alınmasını, Ankara Çermikliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANÇEYAD) olarak siz değerli Bakanlık çalışanlarından talep ediyoruz.

Gereğinin yapılmasını saygılarımızla arz ederiz.”

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA