SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Antep Fıstığında da söz sahibi oluyoruz

Antep Fıstığında da söz sahibi oluyoruz
Bu haber 13 Ağustos 2018 - 0:09 'de eklendi ve 149 kez görüntülendi.

-Şimdiye kadar 45 ton fıstık Gaziantep’e gönderildi

 

İlçemiz, meşelik alanlarının yoğun olduğu mahallelerde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün menengiç ağaçlarına yaptıkları aşıyla Antep fıstığına dönüştürülmesi sonucu Antep fıstığı üretiminde de söz sahibi oluyor. İlçeden şimdiye kadar 45 ton Antep fıstığı Gaziantep’e gönderildi.

İlçemizde Antep Fıstığı toptancısı olan Mehmet Balpetek, yaklaşık 7-8 yıldan beri Antep fıstığı aldığını ve Gaziantep’teki alıcılara sattığını söyledi. İlçenin Atatürk Barajı yönündeki köylerdeki meşelik alanlarda yabani menengiç ağaçlarına her geçen gün Antep fıstığı aşısının artarak yapıldığını bildiren toptancı Balpetek, üretimin de buna paralel olarak arttığını, ilenin Antep fıstığı üretiminde söz sahibi olmaya başladığını kaydetti.

Kabuklu yaş Antep fıstığını ilçeye bağlı Eskibağ, Köksal, Bahçe, Göktepe, Akpınar, Korudağ, Sinek ve Pınarlı olmak üzere çok sayıda mahalleden kilosunu 10-11 liradan aldıklarını, kendilerinin de 11.5-12 liradan Gaziantep’teki tüccarlara sattıklarını belirten toptancı Mehmet Balpetek, gazetemize şu açıklamayı yaptı;

“-Antep fıstığını mahallelere giderek veya üretici kendisi getirerek alıyoruz. Yaklaşık bir aydan beri Gaziantep’e taze fıstık satıyoruz. Şimdiye kadar 30 ton gönderdik. 15 ton da daha sonra göndereceğiz. Bu yıl fıstık yılı. Yani bu yıl daha fazla fıstık üretilecek. Alımlarımız devam ediyor. Biz genellikle baklava imalatçılarının taleplerini tüccar aracılığıyla karşılıyoruz. Aslında ilçemizde fındık işletme fabrikası kurulsa ürün daha fazla getiri sağlar. Bizim olanağımız el vermediği için fabrikayı kurma şansımız yok. İlçede her geçen yıl daha fazla fıstık yetiştirildiği göz önüne alınarakbu yönde yatırım yapılmasında yarar var.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa