SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Artan vakalara karşı dikkat!

Artan vakalara karşı dikkat!
Bu haber 09 Ağustos 2021 - 9:14 'de eklendi ve 166 kez görüntülendi.

İlçemizde artan korona virüs vakalarına karşı vatandaşların dikkatli olması isteniyor ve bekleniyor. Korona virüs haritasında aşılanma oranında düşük olan kırmızı kategoride yer alıyoruz.

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda yeni normalleşme kapsamında yapılan değişiklikler ilçemizde bir rehavet oluşmasına neden oldu. Yaklaşık 1 ay öncesine kadar günlük vaka sayımız hiç bulunmazken, son zamanlarda vaka artışı yaşanmaya başladı.

Günlük vakaların 50-60’lara yaklaştığı günler olduğu öğrenilirken, mutasyonlu virüsün görülmesi de kurallara riayet eden vatandaşları tedirgin ediyor.

Yeni normalleşmenin bazı kesimlerde rehavete neden olduğunu belirten vatandaşlar, herkesin kurallara sıkı sıkıya uyması gerektiğini söyledi. Vatandaşlar, “yeni süreç ile birlikte bazılarının maskesiz sokaklarda rahatça dolaştığını görüyoruz. Yine sosyal mesafe kurallarına da uyulmadığını görüyoruz. Kimsenin herhangi bir insanın sağlığıyla oynamaya hakkı olmadığı” şeklinde konuştular.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fırat Türken de yaptığı açıklamada herkesin kurallara uyması gerektiğini belirtti. Normalleşmenin her şeyin bittiği anlamına gelmediği belirtilen İlçe Sağlık Müdürü Türken;

“İlçemizde korona virüs vakalarında önemli bir artışla karşı karşıyayız. Aşılamada Diyarbakır ilçeleri içerisinde yüksek seviyede olsak da aşı yapmak istemeyen vatandaşlarımız nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz. Deyim yerindeyse Diyarbakır genelinde aşılamada dip, vaka sayılarındaki artışta da pik yapmış durumdayız. Dolaysıyla 4’üncü pikle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Endişe verici varyantların olduğu bir ortamda pandemiye karşı mücadelede en önemli aracımızın aşı olduğunu biliyoruz. Aşı candır, hayat kurtarır. Aşı olmayanlar mutlaka aşılamalarını yapsınlar. Bu artışın hastanelere yansıması da var. Yoğun bakım ve hastaneye yatırılan hasta sayılarında önemli bir artışla karşı karşıyayız. Sadece pandemi hastanesinde, bir günde başvuru sayısının 24 saatlik zaman diliminde 600’ün üzerinde olduğunu biliyoruz. Yarısına yakınının da testleri pozitif, bilgilerini biliyoruz. Dolayısıyla 4’üncü pikle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Pandemi bitti gibi bir algı yaratılmaya çalışıldı. Ne yazık ki pandemi bitmedi ve devam ediyor. İnsanların kurallara uyma noktasında birtakım eksikliklerini gözlemliyoruz. Maske, mesafe ve hijyenin yanında temasın kapalı ortamlarda bir araya gelişlerini ve artışta önemli bir etken olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Vakaların artışı Sağlık Bakanlığı korona virüs haritasında da göz önüne serildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşılan korona haritasında Diyarbakır aşılamada düşük olan kırmızı kategoride yer alıyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA