SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Artan vakalara karşı dikkat!

Artan vakalara karşı dikkat!
Bu haber 07 Mart 2021 - 23:56 'de eklendi ve 224 kez görüntülendi.
  • Maviden sarıya döndük, turuncuya dönmeyelim

 

İlçemizde artan korona virüs vakalarına karşı vatandaşların dikkatli olması isteniyor ve bekleniyor. Korona virüs haritasında mavi olan ilçemiz, sarıya döndü, turuncuya dönmesin.

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda yeni normalleşme sürecinde ilçemiz de mavi kategoride yer aldı. Alınan karar doğrultusunda hafta sonu ile 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı.

Yeni normalleşme kapsamında yapılan değişiklikler ilçemizde bir rehavet oluşmasına neden oldu. Yaklaşık 1 ay öncesine kadar günlük vaka sayımız hiç bulunmazken, son zamanlarda vaka artışı yaşanmaya başladı.

Günlük vakaların 50-60’lara yaklaştığı günler olduğu öğrenilirken, mutasyonlu virüsün görülmesi de kurallara riayet eden vatandaşları tedirgin ediyor.

Yeni normalleşmenin bazı kesimlerde rehavete neden olduğunu belirten vatandaşlar, herkesin kurallara sıkı sıkıya uyması gerektiğini söyledi. Vatandaşlar, “yeni süreç ile birlikte bazılarının maskesiz sokaklarda rahatça dolaştığını görüyoruz. Yine sosyal mesafe kurallarına da uyulmadığını görüyoruz. Kimsenin herhangi bir insanın sağlığıyla oynamaya hakkı olmadığı” şeklinde konuştular.

İlçe Sağlık Müdürlüğü de yapılan açıklamada herkesin kurallara uyması gerektiğini belirtti. Normalleşmenin her şeyin bittiği anlamına gelmediği belirtilen açıklamada, “maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına ilk günkü gibi uymaya devam etmeliyiz. Herhangi bir gevşeme daha büyük bir dalganın oluşmasına sebep olabilir.”

Vakaların artışı Sağlık Bakanlığı korona virüs haritasında da göz önüne serildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşılan 20-26 Şubat korona haritasında Diyarbakır 100 bin 17,94 olarak görülürken, 27 Şubat- 5 Mart haritasında ise bu sayının 19,85’e yükseldiği görüldü. Bu yükselişle birlikte daha önce mavi kategoride yer alan Diyarbakır, sarı kategoriye geçti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa