SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Artık her yerden su fışkırıyor

Artık her yerden su fışkırıyor
Bu haber 09 Haziran 2019 - 23:50 'de eklendi ve 277 kez görüntülendi.

Son yılların en yağışlı mevsimini yaşayan ilçemiz, adeta suya doydu. İlçede birçok kuruyan dere, çeşme ve kaynaklardan yeniden su fışkırmaya başladı.

Yaklaşık 20 yıldan bu yana akmayan Kale arkasındaki Traktik bahçelerinin üzerinde yer alan ve Gelincik dağı eteğini oluşturan dağdan, yaklaşık 50 metre yükseklikten su akmaya başladı. Adeta şelale şeklinde akan su, 3 gün süreyle akmaya başladı.

Paket’in deresi olarak bilinen Hamambaşı karşısındaki Bahçelerde dere yeniden akarken, yıllar sonra ilk kez Trenderen gelip, Hamambaşından geçerek, Göze suyu ile birleşip Hevsel bahçeleri altından Sinek çayı ile buluşan derede de su akıyor.

Bahçe sahipleri, Gelincik dağı eteğindeki Dravşa bahçelerinde geçen yıl bir iki kaynağın dışındaki kaynakların tamamen kuruduğunu, bu yıl ise yağışlı hava ve yağan karla birlikte çok sayıda kaynaktan ve çeşmelerden su atmaya başladığı söyledi.

Zorap diye tabir edilen bağ ve bahçelik alandaki kaynakların da su fışkırmaya başladığı, Devlet hastanesi yanındaki eskiden mesire alanı olan Kumludere’den de bu yıl uzun aradan sonra su akmaya başladığını belirten vatandaşlar, yağışlar sonucu toprağın suya doyduğunu, kaynaklarında zenginleştiğini belirterek bunun da sevindirici olduğunu belirttiler.

Dağlardaki karın erimesi ile Sinek çayı debisinin yükseldiğini, suyun da inanılmaz berrak güzel bir renk aldığı, önümüzdeki günlerde yağacak yağmur ve kar ile birlikte Sinek çayındaki suyun daha da yükseleceği kaydedildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA