SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Atatürk Barajı koylarını değerlendiremiyoruz

Atatürk Barajı koylarını değerlendiremiyoruz
Bu haber 04 Ağustos 2019 - 23:53 'de eklendi ve 180 kez görüntülendi.

Ülkemizin en büyük, dünyanın da sayılı sulama ve enerji üretme amaçlı barajı olan Atatürk Barajı gölünün ilçemiz sınırlarındaki kıyı ve koyları değerlendirilemiyor.

Sağlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca “Termal Turizm Merkezi” olarak belirlenen ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin kaplıca suyundan yararlanmak amacıyla geldiği ilçemizin, Pamuklu mahallesinden Zergüz mahallesine kadar olan yaklaşık 20-25 kilometre baraj gölü kıyısının turizme açmasıyla, ilçemizin doğa turizminde de adından söz ettirebileceği belirtiliyor.

-Tanıtımı yapılmalı

Kıyı boyunca oluşan koyların turizm yatırımcıları başta olmak üzere tanıtımının yeterince yapılamadığını, bu nedenle yıllardan beri bu koylardan yararlanılamadığını belirten vatandaşlar, şöyle konuştu;

“İlçemiz gerçekten doğa cenneti. Maalesef bundan yeterince yararlanamıyoruz. Atatürk Barajı gölü kıyısı gerçekten görülmeye değer yerler. Doğa turizmi için bulunmaz alanlar. Bu koylardan amatör balıkçılar yararlanıyor. Mahallelerdeki vatandaşlarda sadece ekim yapıyorlar. Sudan faydalanıyorlar.

Oysa buralardan turizme yönelik gerekli yatırımlar yapılarak daha fazla gelir elde edilebilir. İnsanlar artık doğaya daha fazla ilgi göstermektedirler.

Atatürk Barajı koyları ve kıyısı turizme açılmalıdır. Bu konuda yöneticilerin çaba harcaması gerekiyor. Köylülerinde katkısı ile gerçekten ilçemiz doğa turizminin bölgede değil, Türkiye genelinde aranan yeri haline gelecektir. Önemli olan ilk adımı atmaktır.

-Şelaleler

Özellikle turizm yatırımını ilçemize çekmemiz gerekiyor. Şeyhandede ve Yabanardı şelalelerini de unutmamak gerekiyor. Onlar da ayrı bir zenginlik. Bunun kıymeti bilinmelidir.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa