SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Ayağa kalkmaya çalışıyoruz”

“Ayağa kalkmaya çalışıyoruz”
Bu haber 12 Mayıs 2019 - 23:57 'de eklendi ve 235 kez görüntülendi.

-“Tarihi yapılar tescillenip, koruma altına alınmalı”

 

Komşu ilçemiz Kaymakamı Mehmet Turgut,  Türkiye’nin en önemli barajını bünyesinde bulunduran Çüngüş’ün ayağa kalkmayı beklediğini söyledi. Kaymakam Turgut, “ilçedeki tarihi yapılar tescillenip, koruma altına alınmalı” dedi.

Türkiye’nin elektrik üreten en büyük barajı olan Karakaya Barajı HES’in Çüngüş’te olmasına rağmen, bundan yeterince yararlanamadığını bildiren Kaymakam Mehmet Turgut, Çüngüşlü işadamlarının ilçede özellikle enerji ekipmanlarının üretileceği sanayinin gerçekleştirilemediğine dikkat çekerek, yurdun çeşitli illerindeki zengin işadamlarını yatırım yapmaya çağırdı.

İlçeye herkesin sahip çıkması gerektiğini bildiren Kaymakam Mehmet Turgut, “Artık dünyada özel sektör yatırım gerçekleştirip, iş alanları oluşturmaktadır. İlçenin bu yönde yapılacak bir yatırımla, göç veren konumdan göç alır konuma gelmesi mümkün olacaktır. Bu nedenle Çüngüşlü hemşerilerimizi yatırıma davet ediyorum” dedi.

-Tarihi yapılar

İlçede çok önemli tarihi yapıların bulunduğunu, bugüne kadar da tescil işlemlerinin yapılmadığını anlatan Çüngüş Kaymakam Turgut, gazetemize şöyle konuştu;

“-Diyarbakır Yatırım İzleme Koordinasyon Kurulu ilçe merkezindeki Kilise, manastır ve hamam ile Değirmencik Mahallesi’ndeki Sinegog gibi tarihi yapılar ile ilgili çalışmalar yapması gerekir. Belediyede Koordinasyon Kurulunun paydaşı olmalıdır. Koordinasyon Kurulu proje yaparak, tarihi yapıların restorasyonunu gerçekleştirip, koruma altına almasında büyük yarar vardır. Dünyada turizm çok önemli. Bu yapılar restore edilip koruma altına alınarak turizme açılırsa, ilçe turizmden de önemli pay alır. Buna bağlı yeni iş alanları oluşur. İlçe bu anlamda yine dışa göç vermez, insanlar turizme yönelik yatırımlar gerçekleştirir. Bu da yeni iş alanları sağlar.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA