SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Bağlanan nafaka şaşırttı

Bağlanan nafaka şaşırttı
Bu haber 29 Ekim 2018 - 0:18 'de eklendi ve 566 kez görüntülendi.

-Aylık 50 lira kadına, 25’er lira çocuklara

-Avukat Suna Ünsal Aydın; “Domatesin kilosu 6, üzümün kilosu 7.5 lira”

 

İlçemiz Asliye Hukuk Mahkemesi’nde (Aile Mahkemesi sıfatıyla) görülen ve sonuçlanan davada, kadına ve çocuklara aylık 50 ve 25’er lira nafaka bağlanması şaşırttı. Kadının Avukatı Suna Ünsal Aydın, “Domatesin kilosu 6, üzümün kilosu 7,5 lira olduğu bir ortamda bağlanan nafaka, gerçekten üzücü. Aile alacağı nafaka ile bir günlük yemek yiyebilir” dedi.

Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 2018/90 Esas dosyanın görülen ara kararın son duruşmasında, Davalı tarafın Avukatı Zahit Bandeoğlu ile Davacı tarafın Avukatı Suna Ünsal Aydın hazır bulundu.

Duruşmada, Hâkim Emre Yılmaz dava şartlarının mevcut olduğunu belirtilerek, tarafların iddia ve savunmalarını sözlü olarak özetlemelerini istedi. Davacı Vekili Av. Aydın “Dilekçemizi tekrar ediyoruz. Müvekkil ve çocukları açlık sınırında olduğu için bu celse tedbir nafakasına hükmedilmesini talep ediyoruz” dedi. Davalı İlyas Çınar da kendisinin maddi durumunun zayıf olduğunu, nafaka ödeyecek durumunun olmadığını söyledi.

Hâkimin, her iki tarafı da sulha davet ettiği duruşmada, taraflar sulh olmayı kabul etmedi. Mahkeme, “Davacı vekilinin tedbir nafakası kabulü ile dava tarihinden itibaren olmak üzere davacı Selma Çınar için aylık 50.00 TL, çocukların her biri için 25.00’er TL tedbir nafakasının davalıdan alınarak davacıya verilmesine” karar verdi.

-“Domatesin kilo 6, üzümün kilosu 7,5 lira”

Davacı Avukatı Suna Uysal Aydın, gazetemize yaptığı açıklamada; “Müvekkilim dört çocuğu ile birlikte kiralık evde kalıyor. Geçimini, ihtiyaç ve giderlerini temizlik yaparak karşılıyor. Kendisi dört çocukla birlikte kocası tarafından evden atılmış ve kocası tekrar evlenmiş, şu anda kocasının yeni karısından iki çocuğu var. Çocuklarına hiçbir şekilde bakmıyor, şahsi ilişki de kurmuyor. Nafaka için mahkemeye başvurduğumuzda çocuklar için 25 lira nafakaya hükmedildi. Tabi ki bu ara karardı ama günümüz koşullarında bunu ele aldığımız zaman domatesin kilosu 6 lira, bir kilo üzüm 7,5 lira ama verilen nafaka da 25 lira. Yani 25 liranın hiçbir şekilde alım gücü yok. Gidip lokantada oturduğunda bir yemek parasıdır. Ama mahkemenin hükmettiği 25 liradır. 25 lira bir insana bir aylık nasıl yetebilir? Çocukların giysisine mi harcanacak, okuldaki masraflarına mı harcanacak, yemek için mi kullanacak, meyve mi alınacak? 25 lirayla yani ne alınabilir. 25 liraya hiçbir şey alınamaz. Biz de buna dikkat çekmek istedik.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa