SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Bülent Boztepe

Bakabiliyor muyuz?

Bakabiliyor muyuz?
Bu haber 04 Ocak 2021 - 0:13 'de eklendi ve 76 kez görüntülendi.

Günümüzde dünyaya bir çocuk getirmek zor değildir. Önemli olan çocuğu dünyaya getirmek değil, önemli olan o çocuğun geleceğini en iyi şekilde sağlamaktır.

Önemli olan çok çocuk değil, her konuda olduğu gibi sorumluluğumuzun bilinci ile hareket edip, dünyaya getirilen çocuğu düzgün yetiştirmektir. Biz ebeveynler olarak ona göre gereğini yerine getirmeliyiz.

İlçemizde bir yılda 991 çocuk dünyaya gelmiştir. Bir siyasi parti liderinin en az 3 çocuk söylemi doğrultusunda ilçemiz herhalde gereğini yerine getirmiştir. “Çocuk rızkıyla gelir” söylemi burada sorgulanması gerekir.

Maalesef günümüzde ekonomik sıkıntıdan dolayı evine ekmek götüremeyen, çocuğunun isteklerini büyük ölçüde karşılayamayan, çocuğuna pantolon alamayıp intihar eden babaları da biliyoruz. Evine ekmek götüremeyen babalar ve anneler, çocukların ihtiyaçlarını karşılayamamanın acısını kalbinde acıyla hissediyor. Buna rağmen çocuk yapılması ne kadar doğrudur? Bir canlıyı korumanın, ihtiyacını karşılamanın günümüzde ne kadar zor olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Önemli olan çocuğun doğumu değil, doğduktan sonra çocuğa yaşamını en iyi şekilde sürdürecek imkanı sağlamaktır. Onun için önceden iyi düşünüp, çocuk yapmaya ona göre karar vermemiz gerekir.

Bugün gelişmiş ülkelerde doğum oranı neredeyse sıfır olurken bizim gibi az gelişmiş ülkelerde nüfusun artmasının kanımca bir anlamı yoktur. Bugün ülkemize okuyan kültürlü dediğimiz ailelerimizin çocuk sayısı ikiyi geçmemekte, büyük çoğunluğu bir çocukla yetinmektedir. Bu ailelerde hedef çocuğunu en iyi şekilde yetiştirip devlete ve millete hayırlı evlatlar olmasını sağlamaktır.

Dinimizde çocuk yetiştirmeyle ilgili önemli saptamalar vardır. Örneğin; İslam’da çocuk eğitiminin önemi nedir?  Çocuklarımızı nasıl yetiştirmeliyiz? Çocuk terbiyesinde önceliklerimiz neler olmalıdır? Çocuğa güzel bir ahlak kazandırmak için üzerimize düşen görevler nelerdir?

Mesela çocukların terbiyesi hususuyla ilgili bir Hadis-i Şerifte:

“Hiçbir baba çocuğuna güzel ahlâktan daha hayırlı bir miras bırakmamıştır” buyrulmaktadır. O sebepledir ki çocuklarımızın maddi ve manevi eğitimde üzerimize birçok görev düşmektedir.

Günümüzde çocuklarımızı bu şekilde gerçek anlamda yetiştirebiliyor muyuz? Bence hayır!

Görüşmek dileğiyle…

Hoşçakalın…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA