SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Bakan Varank’tan Diyarbakır’a Müjdeler

Bakan Varank’tan Diyarbakır’a Müjdeler
Bu haber 05 Ekim 2020 - 0:37 'de eklendi ve 81 kez görüntülendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, çeşitli inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Bakan Varank ve Vali Karaloğlu beraberlerindeki heyetle birlikte Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nda düzenlenen Cazibe Merkezleri ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı’na katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Vali Karaloğlu, hem Cazibe Merkezleri kapsamında hem SOGEP kapsamında protokolü imzalanacak projeler ile toplumun her kesimine dokunulacağını dile getirerek çocuklara, gençlere, engellilere, tarım sektörüne, turizm sektörüne dönük kentteki hem sosyal taraflara dokunacak hem de istihdam alanı noktasında önemli gelişmeler sağlayacak projelerin imza altına alınacağını ifade etti.

Karaloğlu’nun ardından bir konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyarbakır’a müjdelerle geldiklerini belirterek program kapsamında imzalanacak protokol ile Diyarbakır’ın ve bölgenin kalkınmasına katkıda bulunacak 7 farklı projeye imza atacaklarını söyledi.

Yerel potansiyeli güçlendirecek 20 milyon liralık kaynağı Diyarbakır’a kazandıracaklarını da dile getiren Bakan Varank “Bu imzalar sayesinde mesleki eğitim, tarımsal kalkınma, turizm ve kadın istihdamı gibi farklı alanlarda vatandaşımıza doğrudan dokunan projeler hayata geçecek” dedi.

Diyarbakır’ı çok yakından takip ettiklerini ve Diyarbakır’ın mevcut kapasitenin çok daha ötesinde işler yapabilecek bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Varank, bu potansiyeli açığa çıkarmak için yapılan çalışmalara değinerek son 8 yılda özel sektörün 7 milyar liraya yaklaşan yatırımının teşvik belgeleriyle desteklendiğini ve bu sayede 56 bin vatandaşa yeni iş alanı açıldığını ifade ederek “5 bin KOBİ, KOSGEB desteklerinden faydalandı. Yine 15 bin vatandaşımız KOSGEB’in verdiği girişimcilik eğitimlerine katıldı. Karacadağ Kalkınma Ajansımız, sadece son 2 senede 142 projeyi destekledi. Emek yoğun sektörlerin geliştirilmesi ve istihdamın artırılması amacıyla Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni kurduk. Sadece bu sene 11 milyon liranın üzerinde ödenek tahsis ettik. 2020 sonunda tüm altyapı çalışmaları inşallah tamamlanacak. Hali hazırda 4 firmamız fabrika inşaatlarını tamamladı, makinelerini kurdu, çok kısa bir süre içinde üretime geçecek. Burada 65 firmaya yer tahsisi yapılmasını bekliyoruz. Bu sayede yaklaşık 1,5 milyar lira tutarında sabit yatırım ve 10 bin vatandaşımızın istihdamı mümkün olacak” dedi.

4 Proje Hayata Geçiyor

Cazibe Merkezlerini Destekleme Programıyla yaklaşık 15 milyon lira bütçesi olan 4 projenin hayata geçeceğinden bahseden Bakan Varank, 400 metrekarelik alanda tohum analiz, tescil ve sertifikasyon laboratuarı kurulacağını söyledi.

Ticaret ve Sanayi Odasıyla beraber, Bağlar’da atıl durumda bulunan 3 bin 200 metrekarelik bir binayı tadil ederek, altyapısını çağrı merkezi yatırımına uygun hale getireceklerini anlatan Bakan Varank, hazırlanan binayı en fazla istihdam garantisi sunan özel sektör yatırımına kiralayacaklarını aktardı.

Tohumculuk Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesiyle Diyarbakır Teknokent’teki 400 metrekarelik alanda tohum analiz, tescil ve sertifikasyon laboratuarı kuracaklarını da sözlerine ekleyen Varank, “Bu laboratuar, Diyarbakır ve bölge illerine uygun maliyetle hizmet verecek, Ar-Ge çalışmalarını destekleyecek, üreticileri bilinçlendirecek ve tarımda genç girişimcilerin yetişmesini sağlayacak.  Biz burada her yıl ortalama 400 üreticiye danışmanlık hizmeti vermeyi planlıyoruz. Kurulacak laboratuar sayesinde, firma başına tohum üretimini 6 bin tondan 15 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz. Bu proje aynı zamanda yerli ve milli tohum çeşitliliğini artırarak, sektörde ilave 2 bin istihdama da kapı aralayacak” diye konuştu.

Kadın İstihdamına Teşvik

Bakan Varank konuşmasında kadın istihdamına da değinerek, Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde kadın istihdamını teşvik etmek üzere bir kreş kurulacağını, böylelikle kadınların çalışmasının önündeki en büyük engellerden biri olan çocuk bakım desteğini sağlamış olacağız.”

Konuşmaların ardından, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Bismil Kaymakamı Hamza Türkmen, İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral, DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ve DESOB Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ebedinoğlu ile Tarıma Dayalı Besi İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ay tarafından projelere yönelik imzalar atıldı.

7 Milyon 500 Binlik Destek

Bakan Mustafa Varank ve Vali Münir Karaloğlu imza törenin ardından Yenişehir ilçesi Akkoyunlu caddesindeki Diyarbakır Girişimci Destek Merkezi temel atma törenine katıldı. Burada basına yönelik açıklamalarda bulunan Bakan Varank, imza töreni düzenlenen Cazibe Merkezleri Destekleme Programı ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programlarına atıfta bulunarak programlar kapsamında 7 projenin imzasını attıklarını ve bu projelerle Diyarbakır’a 20 milyon liralık bir kaynağına aktarılacağını söyledi.

Girişimciliğin dünyada en fazla ilgi gören alanlardan bir tanesi haline geldiğini belirten Varank, özellikle teknoloji tabanlı İşlerde tüm dünyada başarılı girişimlerin fonlardan destek gördüğünü ifade ederek temel atma töreni gerçekleştirilen Girişimci Destek Merkezi ile bölgedeki ve Diyarbakır’daki girişimcilere ihtiyaç duydukları danışmanlığı sağlayacaklarını ve girişimcilerin kapasitelerini arttırmak için kendilerine destek olacaklarını ifade etti.

Projenin yaklaşık 9 milyon lira bütçeli bir proje olduğunu ve bunun yedi buçuk milyon lirasının Bakanlığın ilişkili kurumları, kalkınma ajansları çerçevesinde Cazibe Merkezleri Destekleme programından karşılanacağının altını çizen Varank, buradan yetişecek girişimlerin çok büyük firmalar haline gelerek, Diyarbakır’ın ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını vurguladı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa