SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Bülent Boztepe

Başarabilir miyiz?

Başarabilir miyiz?
Bu haber 24 Haziran 2019 - 0:24 'de eklendi ve 66 kez görüntülendi.

Dünyada turizmin önemini ve bundan ciddi gelir elde edilmesini bilmeyenyoktur. O nedenle ülkeler, hatta şehirler, ilçeler, kasaba ve köyler bu yönde yatırımlar gerçekleştirmekte, daha fazla turist nasıl çekebilirizin planlarını, projelerini hayata geçirmektedir.

Gelişmiş ülkeler bile turizme gerçekten çok büyük yatırımlar yapmaktadır.

Bunun karşılığı da alınmaktadır.

Peki, ülkemizde durum nedir?

Açıkça ifade etmek gerekirse, turizme Rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal zamanında özellikle deniz kıyılarında turizm yatırımları gerçek anlamla gerçekleştirilmiştir.

Ancak bunda da sorunlar yaşanmıştır. Özellikle ormanlık alanların ve bakir koyların tahrip edildiğine dair ciddi iddialar ortaya atılmıştır.

Bu durum maalesef devam ediyor.

Oysa gelişmiş ülkeler, turizme yönelik yerinde gerekli düzenlemeleri yaparken, doğaya ve güzelliğin asla bozulmamasına hassasiyet göstermektedir.

Biz bir taraftan yaparken, diğer taraftan da mevcut ortamı bozmaktayız.

Örneğin tarihi yapılar restore edilirken, hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca aslının bozulmasına onay verilmektedir. Birçok tarihi eserin betonla yapıldığı basında yer aldı.

İlçemiz özeline gelirsek; lütfen söylermisiniz tarihi Kale’deki o ucube betonlar nasıl yapıldı? Neye göre izin verildi? Tarihi dokuya uygun bir yapılaşma yapılamazmıydı?Yapılmamış ve çok çirkin bir görüntü ortaya çıkmıştır? Görenler de zaten; “Bunun Kale olmakla hiç bir ilgisi kalmamıştır” diyor.

Kalenin batısındaki kalıntılar ortaya çıkarılması için hiç çaba harcanmamıştır.

İlçemiz Termal Turizm Kapsamındadır. Bunun bilmeyen yok.

Peki, her geçen gün turizme yönelik daha iyi işler yapılamazmıydı?

Örneğin Gaziantep’teki Bakırcılar Çarşısı gibi, ana caddenin hiç değilse eski Siverek yolundan sonrası trafiğe kapatılıp, çarşı kapalı hale getirilip, işyerleri turizme hizmet verilecek şekilde düzenleme yapılamaz mı?

Elbette yapılır.

Gerçekleştirebilir miyiz?

Şüpheli.

Görüşmek dileğiyle.

Hoşçakalın…

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa