SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Başhekim Yıldızhan; “Anne sütü bir mucizedir”

Başhekim Yıldızhan; “Anne sütü bir mucizedir”
Bu haber 07 Ekim 2019 - 0:18 'de eklendi ve 463 kez görüntülendi.

Devlet Hastanesinde “Emzirme Haftası” nedeniyle anne sütünün ve emzirmenin önemine dikkat çekmek için bilgilendirme standı kuruldu. Devlet Hastanesi Başhekimi Murat Yıldızhan anne sütünün bir mucize olduğunu söyledi.

Tüm dünyada 1-7 Ekim arası kutlanan Emzirme Haftası dolayısıyla ilçemiz devlet hastanesinde de etkinlikler düzenlendi. Anne sütünün ve emzirmenin önemine dikkat çekmek için açılan stantta farkındalığı arttırmak için vatandaşlara broşürler dağıtıldı ve çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Anne sütü, doğan her bebeğin hayatının ilk 6 ayında tek başına normal büyüme ve gelişmesine yetecek tüm besin ögelerini sağlayan en uygun besin olduğunu belirten Devlet Hastanesi Başhekimi Murat Yıldızhan şöyle konuştu;

“Dünya Sağlık Örgütü tarafından bebek beslenmesinde ilk altı ay sadece anne sütü kullanılması ve anne sütüne 2 yaşına kadar devam edilmesi önerilmektedir. Emzirme, anne ile bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirir ve sağlıklı bir ilişki kurulmasını sağlar.

Anne sütünün bazı özelliklerini de şöyle sıralayabiliriz:

  • Anne sütü her zaman kullanıma hazır ve sterildir.
  • Her bebek için kendi annesinin sütü en idealdir ve bebeğin tüm gereksinimlerini karşılar.
  • Protein içeriği inek sütüne kıyasla düşük olmakla birlikte biyolojik değeri yüksektir.
  • Anne sütü sinir sistemi ve görme işlevlerinin gelişiminde rol oynayan uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitlerinden zengindir.
  • Anne sütünde bulunan temel karbonhidrat olan laktoz aynı zamanda kalsiyum emilimini kolaylaştırır ve kemik gelişimini olumlu yönde etkiler. Laktozun sindirilemeyen bölümü ise bağırsaklarda faydalı bakterilerin çoğalmasını sağlar ve böylece zararlı mikroorganizmaların üremesini engeller.
  • Anne sütü sindirime yardımcı aktif enzimler, enfeksiyon gelişimini önleyen proteinler, hormonlar ve büyüme etmenleri açısından da zengindir.
  • Anne sütünün Tip I diyabet, çölyak, obezite, koroner arter hastalıkları ve hipertansiyon gibi hastalıkların gelişimine karşı koruyucu olabileceği bilinmektedir.
  • Anne sütü alan bebekler erken çocukluk dönemi alerjik hastalıklarından da korunmaktadırlar.
  • Anne sütü aynı zamanda emziren annenin sağlığını da korur ve meme kanseri, yumurtalık kanseri ve osteoporoz gelişme riskini azaltır.

Biz de Çermik Devlet Hastanesi olarak 1- 7 Ekim Emzirme Haftası dolayısı ile anne sütü ve emzirmenin önemine dikkat çekmek ve halkımızın bu konuda farkındalığını arttırmak amacıyla bilgilendirme standı kurarak çeşitli etkinlikler düzenledik.”

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA