SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Başlık parasının kaldırılması isteniyor

Başlık parasının kaldırılması isteniyor
Bu haber 09 Nisan 2018 - 0:13 'de eklendi ve 236 kez görüntülendi.

Filmlere konu olan başlık parasının kaldırılması istenirken, Müftülük görevlileri, başlık parası diye bir şeyin İslamiyet’te olmadığını, insanların satılamayacağını söyledi.

Binlerce (Milyarlarca) lira alınan başlık parasının tamamen haram olduğunu, bu nedenle başlık parası alınmaması gerektiğini bildiren Müftülük görevlileri, “Maalesef ilçemizde bu tür çağ dışı uygulama bir an önce kalkmalıdır. Önemli olan ve dinimizin de emrettiği gibi gençlerin mutlu ve huzurlu yuva kurmalarıdır. Bu nedenle başlık parası uygulaması kalkmalı, gençlerin önündeki bu engel bertaraf edilmelidir” dedi.

Başlık parası olması nedeniyle istenmeyen olayların olabileceğini, bunun da insanlara üzüntü ve acı getireceğine dikkat çekilerek, “Başlık parasının kalkması durumunda zaman zaman aileler arasında başlayan, daha sonra da cinayetlerle sonuçlanıp, kan davasına dönüşen olaylar ortadan kalkar. Kız kaçırma olayları tamamen önlenir” diyen vatandaşlar, sosyal bir sorun olan “Başlık parası” almanın kalkmasının çok büyük yararı olacağına dikkat çekiyor.

Bölgede giderek başlık parası âdetinin tamamen ortadan kalktığını, Diyarbakır’ın hemen hemen bütün ilçelerinde de bu çağdışı uygulamaya son verildiğini bildiren Vatandaşlar, “Biz de ilçemizde bu uygulamayı süratle kaldırmalıyız. Gençlerimize sahip çıkmalı, onların mutlu olmalarını sağlamalıyız” dediler.

Bu arada başlık parasının dinimizde yeri olmadığını, Yüce Allah’ın, 3 günahı af etmediği, bunlardan birinin de başlık parası adı altında para alıp, bunu tek kuruşuna kadar kızına harcamayan, onu kendileri için harcayan anne-babalar olduğu belirtiliyor.

Gençler, başlık parası istendiği için mutlu yuva kuramadıklarını, yıllarca başka illere giderek çalışarak, başlık parası biriktirmeye çalıştıklarını öne sürerek, “Bu çağ dışı uygulama sonlandırılmalı, sevenler bir birine kavuşturulmalı, iki sevenin arasına maddiyat girmemeli, ortadan kaldırılmalıdır. Bu yönde çaba harcanmalıdır” diye konuştular.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa