SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Belediye Başkanlığı’ndan marketlerde ‘fahiş fiyat’ denetimi

Belediye Başkanlığı’ndan marketlerde ‘fahiş fiyat’ denetimi
Bu haber 27 Aralık 2021 - 9:21 'de eklendi ve 65 kez görüntülendi.

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu beraberinde İlçe Tarım Müdürü Yusuf Güden, Gıda Mühendisi ve zabıta ekipleri ile birlikte ilçemizde bulunan zincir marketlere denetim gerçekleştirdi.

Döviz kurunun düşmesinin ardından marketlerde fiyat farkını tespit etmek için denetim yapıldığını belirten Belediye Başkanı Karamehmetoğlu;

“Denetim kapsamında temel gıda ve ihtiyaç maddeleri, temizlik ürünleri, sebze ve meyveler başta olmak üzere denetim yapıyoruz. Denetimlerde fahiş fiyat uyguladığını değerlendirdiğimiz ürünlere yönelik tedarikçi ya da üretici firma satış faturalarını alarak bakanlığımız bünyesindeki Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na intikal ettiriyoruz. Kurul, yaptığımız tespitler ve sunduğumuz belgeler neticesinde inceleme yaparak fahiş fiyat artışı olan işletmeye cezai işlem uygulamaktadır. Hali hazırda 2021 yılı uygulanan ceza, her bir ürün için 10 bin 900 liradır. En fazla ceza da 109 bin uygulanmaktadır ancak yeni yılda bu ceza oranları yeniden değişeceği için bir ürün için en düşük ceza 14 bin 860 lira, en fazla da 143 bin 860 lira ceza olarak uygulanacaktır.”

Belediye Başkanı Karamehmetoğlu, vatandaşın haksız fiyat artışına karşı şikayette bulunabileceğini vurgulayarak, “Vatandaşlarımız, bakanlığımızın ‘Haksız Fiyat Mobil Uygulaması’, ‘Alo 175 Tüketici Hakları’ ya da doğrudan Ticaret İl Müdürlüklerimiz ve Belediye Başkanlığı üzerinden şikayette bulunabileceklerdir” diye konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA