SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Bülent Boztepe

Bence: Bayram

Bence: Bayram
Bu haber 09 Mayıs 2021 - 23:59 'de eklendi ve 124 kez görüntülendi.

Bizler, çoluk çocuğumuz, akraba ve sevdiklerimizle birlikte yılda iki defa dini bayramın sevincini yaşarız.

Bayram demek birlik ve beraberlik akraba dost kaynaşması kısaca tüm insanların sevgiyle, huzurla, neşeyle bir araya gelmesi demektir. Yılda iki kez kutladığımız Ramazan ve Kurban Bayramlarının özü yoksul, kimsesiz ve fakirlere destek olmak ve manevi duyguları en üst düzeye çıkarmaktır.

Örneğin; Ramazan Bayramı insanların sabır göstermesi, nefsini terbiye etmesinin yanı sıra fitre ve zekatla kimsesiz ve yoksulların geçimine katkı sağlaması bağlamında çok büyük bir birliktelik ve vesiledir.

Arkasından gelen kurban bayramı da yine yoksulların gözetilmesi, desteklenmesi ve korunmasına katkı sağlaması açısından önemli bir vesiledir.

Kesilen kurban etleri fakir fukaraya dağıtılarak onlarında et yemesine katkı sağlamaktır. Bunlar yapılırken insan inanılmaz bir manevi huzura erişir.

Hepimiz hemen hemen deriz nerede eski bayramlar?

Gerçekten de öyledir. Eski bayramlarda insanlar daha bir kaynaşma ve bütünlük içerisindeydi. Başta akraba ve dostlar olmak üzere herkes birbiriyle bayramlaşır, bayramın getirdiği mutluluğu gönülden yaşardı.

Günümüzde ise gerek ekonomik sıkıntılar, gerekse son iki yılda ortaya çıkan salgın hastalık nedeniyle neredeyse evin içinde insanlar birbirleriyle doya doya bayramlaşamıyor. Dede torununu ve çocuklarını bağrına basamıyor, ana babalar çocuklarının bayramlarını istenen şekilde kutlayamıyor.

Bayramları gönlümüzce kutlayamamanın üzüntüsü içerisinde bir bayramı daha geride bırakıyoruz. Yapılan bütün dua ve ibadetlerin tüm olumsuz şartlara rağmen Yüce Allah’tan kabul olmasını diliyorum.

Nice bayramlarda görüşmek üzere;

Hayırlı Bayramlar…

Hoşçakalın…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA