SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Bülent Boztepe

BENCE Gidişat kötü…

BENCE Gidişat kötü…
Bu haber 22 Kasım 2021 - 10:17 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.

Ülkemiz hemen hemen her konuda dünya genelinde dibe vurmuş durumda.

Bunu birçok örnekle açıklayabiliriz. Mesela Sosyal Adalet Endeksi’nin paylaştığı verilerde ülkemiz OECD ülkelerinden sondan ikinci sırada. Bu sıralama belirlenirken, eğitimdeki fırsat eşitliğine, yoksulluk, sosyal hayat, istihdam, adalet ve sağlık alanlarındaki duruma bakılıyor. İşte bu alanlardaki kötü durumumuzun bütün dünya farkında.

Peki, ya yöneticilerimiz? Her şeyi güllük gülistanlık gösteren bir tablo sunuluyor önümüze. Fakat kazın ayağı hiç de öyle değil.

Mesela resmi enflasyon yüzde 20, vatandaşın enflasyonu ise yüzde 50’lerde ve buna rağmen faizleri yüzde 15’e indirdiler. Bunu kimsenin aklı almıyor.

Biz vatandaşlar bile kendi Türk Liramıza güvenemez boyuta geldik. Bankalarda vatandaşların yatırımlarının yüzde 57’sinin döviz cinsinden olduğunu yine resmi kaynaklar söylüyor.

Yatırım uzmanları, ekonomistler ısrarla bu düşüncenin sonuç vermeyeceğini ve daha önce defalarca yapılmasına rağmen bir sonuç elde edilmediğinin görülmesine rağmen neden yine aynı yöntemle hareket edildiğine anlam veremiyorlar.

Bir inat uğruna yapıldığını düşündüğüm ekonomideki yanlış politika yüzünden ülkemizin para birimi savaşta zarar görmüş veya dış dünyadan soyutlanmış ülkelerin para birimleriyle karşılaştırılabiliyor.

Suriye, Libya gibi ülkelerin yani savaş halinde olan ülkelerin para birimi bile Türk Lirası’ndan daha iyi performans gösteriyor.

Televizyonlarda izliyoruz. Bulgaristan’dan Türkiye’ye araçlar dolusu insan geçiş yapıyor alışveriş yapmak için. Muhabir mikrofon uzatıyor ve Bulgar kadın dalga geçer gibi “sizin para biriminizin değeri çok düşük o yüzden bizim paramız burada çok kıymetli, tüm ihtiyaçlarımızı sizin ülkenizden karşılıyoruz” diyor. Bu mudur ekonomiyi bilmek ve doğru yönetmek?

Bu şekilde hızla uçuruma sürükleniyoruz. Bunu değiştirmek de biz vatandaşların elinde. Sandık önümüze geldiğinde en güzel cevabı vermeliyiz.

Görüşmek dileğiyle…

Hoşçakalın…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA