SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Bülent Boztepe

BENCE Tarihi Miras

BENCE Tarihi Miras
Bu haber 01 Mart 2021 - 0:00 'de eklendi ve 60 kez görüntülendi.

Dünyada tarihi mirasına sahip çıkan ülkeler en fazla turizm çeken yerler oluyor.

Bu ülkelerin hedefi, tarihi mirasları gelecek nesillere orijinal şekilde bırakmaktır.

Nitekim bu ülkelerde yaşayan insanların yapılan anketlerde çok mutlu olduklarını ifade etmektedirler. Bunun da nedeni atalarından kalan miraslarının en iyi şekilde korunmuş olmasından büyük ölçüde kaynaklandığı ortaya çıkmaktadır.

Diyarbakır’ımızı göz önünde bulunduralım. Tarihi evler büyük ölçüde korunmazken, surların restore edinip korunması, her yıl Diyarbakır’a gelen turist sayısını arttırmakta, son zamanlarda dini mabetlerin restorasyonuna ağırlık vermesi turist sayısını daha da arttırmaktadır.

İlçemizde maalesef tarihi evlerimiz her geçen gün yok oluyor. Oysa bu evlerimiz orijinal şekilde korunmuş olsaydı, inanıyorum ki hem o evlerde oturanlar mutlu olacaktı hem de bu tarihi yapılarımızı görmeye çok sayıda yerli ve yabancı turist gelecekti. Örnekleri çoktur.

Bugün bir Safranbolu tarihi yapılarıyla binlerce turisti bu ilçeye çekmektedir. Biz, bir örneği dahi olmayan tarihi Beyler Sarayını kurtaramıyoruz. Bu saray, istimlak edilerek orijinal şekilde restore edilmesi halinde, devlet konukevi olarak hizmet verebilir. Bu tek başına dahi ilçemize daha fazla turist çekmesine neden olabilir. Şanlıurfa’da, Mardin’de, Gaziantep’te bunların örneğini görmek mümkündür.

İlçemizde bir tarihi eser daha bulunmaktadır ki o bölgemizde tek olma özelliğindedir “Sinagog”

Sinagog yıllardan beri restore edilmeyi bekliyor. Nihayet, son günlerde Sayın Vali Münir Karaloğlu’nun talimatıyla Sinagog’a yeniden el atılmış olması bizi mutlu etmektedir.

İlçemize gelen Vali Yardımcısı ve Kültür Müdürü hemşerimiz Cemil Alp, gerekli incelemelerde bulunup, restorasyon için büyük umut verdi.

Bu gerçekleşirse ki gerçekleşmesi en büyük dileğimiz, Kale Mahallesi’nin çehresi değişecektir. İlçemiz ise turizmde çok büyük atılım yapacaktır.

Çünkü ilçemize Sinagogu görmek için yüzlerce, binlerce insan gelecektir. Bu da ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacaktır.

Bu tür tarihi yapılarımıza sahip çıkmalı, gelecek nesillerimize en güzel şekilde aktarmalıyız. Tarihi evlerimize de sahip çıkmalı, beton yığınına dönmesine iin vermemeliyiz.

Görüşmek dileğiyle…

Hoşçakalın…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA