SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Bülent Boztepe

BENCE Toprak…

BENCE Toprak…
Bu haber 14 Mart 2021 - 23:49 'de eklendi ve 65 kez görüntülendi.

İnsanoğlunun doğduğu andan itibaren toprakla bir bütünlük halindedir. Çünkü yaşamın kaynağı topraktır.
Toprak, hayatımızın her aşamasında bizimle beraberdir. Bir çocuk yürümeye başladığı andan itibaren, eline bir çubuk alıp toprağı karıştırır. Yani toprağa eli değer.
Toprak, yaşamımızın her alanında vardır dedik. Buna örnek olarak yaşam için gerekli olan besini almamızı sağladığı içindir. Ekin, yani hububat toprakta olur. Meyve yine öyle. Aldığımız temiz oksijen topraktandır. Çünkü ormanlar da topraktan oluşur.
Ne yazık ki toprağımızın kıymetini bilemiyoruz. Çeşitli etmenlerle insanoğlu topraktan kopuyor. Örneğin ilçemizin akciğerleri olan Hevsel Bahçelerini örnek verelim.
Daha önce ilçemiz başta olmak üzere çevre il ve ilçelerin de sebze ve meyvelerini yetiştirdiği Hevsel Bahçeleri maalesef bugün beton yığınına dönüşmüştür. Yani üretimden tüketime geçmişiz. Toprağı göz ardı ettik. Meyve ve sebzeyi dışarıdan alma durumunda kaldık. Yani ekonomik olarak cebimize para girerken, şimdi para çıkmaya başladık.
Halk Şairimiz Aşık Veysel Şatıroğlu boşuna dememiştir; “Benim sadık yarim kara topraktır”
Gerçekten çok güzel ve anlamlı bir ifadedir. Temizliği de kirliliği de örten topraktır. Son gideceğimiz yer de kara toprağın altıdır. Şatıroğlu’nun dediği gibi ana kucağıdır.
Toprağın önemi için çaba harcayanlar da vardır. Örneğin koşu ilçemiz Çüngüş’te toprağın işlenmesi için üreticilere destek sağlanmıştır. Kaymakam Sayın Tuncay Yıldırım, “Toprağa sırtını dönen insan, en büyük ihaneti kendisine yapmış olacaktır” diyerek toprağın önemini vurgulamıştır.
Kaymakam Tuncay Yıldırım, çiftçilere her türlü desteği vereceklerini belirterek, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak tarımın ve çiftçilerimizi geliştirecek ve güçlendirecek tüm kararların ve uygulamaların arkasında olduğunu vurguladı.
Bu amaçla da çiftçilere her türlü araç, gereç, makine ve ekipman, tohum, gübre desteği vereceklerini, üreticilerin topraktan alacağı ürünleri en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlayacaklarını söyledi.
Toprağın kıymetini ülke olarak bilmeliyiz. Bugün her yıl bir ufak ülke kadar toprağımız denizlere karışmaktadır. Toprağın doğasını yok etmekteyiz. Bunun önüne mutlaka geçmemiz lazım. Ana kucağı olduğunu unutmamalıyız.
Görüşmek dileğiyle…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA