SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Bülent Boztepe

BENCE Uygarlığın Ölçüsü

BENCE Uygarlığın Ölçüsü
Bu haber 14 Haziran 2021 - 0:38 'de eklendi ve 60 kez görüntülendi.

Yaptığımız ve bize miras kalan yapıların korunması medeniyetin yani uygarlığın göstergesidir.

Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde bu konu bana göre hassasiyet ölçüsüdür.

Aslında her şeyin başı eğitimdir diyeceksiniz. Doğru, gerçekten de öyle… Her şeyin başı eğitimdir.

Gelişmiş toplumlar, onların tarihi eserlerinin ve yapılan modern yapıların korunması ve geleceğe bırakılmasının çok önemli olduğu konusunda eğitim hayatı boyunca ve eğitim hayatı öncesi aile tarafından bilinçlendirilme yapılmaktadır.

Bu nedenle bizler de bu konuda örnek vermek gerekirse; özellikle tarihi eserlerin yer aldığı yapılar tahrip edilmekte, yüzyıllardır insanlara miras bırakılan ve paha biçilmeyen, insanların yaşamını ve dini inanışların o şartlarda nasıl yaşandığını, bizim bunlardan ders çıkarmamız gerektiğini ortaya koyması açısından çok iyi korumamız gerektiğini belirtmek gerekir.

Çünkü onlardan alacağımız bilgiler belki de tarihi eserlerin bulunduğu ülkenin gelişmesi açısından büyük önemi olacaktır.

Gelişmiş avrupa ülkelerine gidildiğinde en korunaklı yerlerin tarihi mekanlar olduğu görülecektir. Bu mekanlar, o ülkenin ekonomik kalkınmasına çok önemli katkı sağlıyor.

İlçemizde Beyler Sarayı özüne dönmeyi istiyor. Ancak gerek yasal sıkıntılar nedeniyle mülk sahibi kişilerce restore edilememekte, ilgili kurumlar da el atmamaktadır. Bunun restorasyonu yapılıp devlet konuk evi olarak açılması durumunda ilçemize gelen bürokratlar burada konuk edilebilir, yine turistik olarak günübirlik kiraya verilebilinir. Böylece hem yapı hem de çevresi canlanır. Dolayısıyla ilçemiz canlanır.

Bunun örneği Şanlıurfa’da yıkık dökük halde bulunan tarihi evler restore edilerek turizmin hizmetine sunulmuş, sunulmaya da devam ediyor.

Biz, bunu gerçekleştiremiyoruz, yapılan yeni yapıları da maalesef yeteri kadar koruyamıyoruz. Belediye Kuruyemiş Pazarı güzel şekilde yenilenmesine rağmen, kendini bilmezler duvar taşlarını kırarak harap etmesi yürekleri sızlatıyor. Bu bize yakışmıyor. Korumalıyız, kollamalıyız.

Hoşçakalın…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA