SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Bilim için küçük, çocuklar için büyük bir adım

Bilim için küçük, çocuklar için büyük bir adım
Bu haber 01 Şubat 2021 - 0:00 'de eklendi ve 72 kez görüntülendi.

TÜBİTAK 4006’ya 25’i ortaokul 7’si lise olmak üzere 32 başvuru yapıldı

 

TÜBİTAK 4006 çağrı programının açıklanmasının ardından ilçemizde ortaokul ve liseden 32 başvuru yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan, bilim için küçük, çocuklar için büyük bir adımın atıldığını söyledi.

TÜBİTAK çağrı programlarının önemine dikkat çeken Murat Bozdoğan, bu çağrılar ile birlikte öğrencilerin içindeki cevherlerin ortaya çıktığını ve yapılan çalışmaların kendilerini teşvik ettiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu çerçevede 25’i ortaokul ve 7’si lise olmak üzere ilçemizden 32, Türkiye genelinden 419 başvuru yapıldı. Umarım yaptığımız tüm başvurular olumlu sonuçlanır ve bir bilim şenliğine dönüşür.

TÜBTAK Bilim Fuarları çağrı programı, 5 – 12. sınıf öğrencilerinin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri ve eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam sunan Bilim Fuarlarına destek verilmesini amaçlanıyor.

Bu çağrıyla; bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesi ve teşvik edilmesi, bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi, bilim kültürünün yaygınlaştırılması, okul ortamının öğrenilen ve araştırılan dinamik bir yapıya dönüştürülmesi, araştırma tekniklerinin, raporlamanın ve sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması, farklı bilişsel, duyuşsal ve psikomotor seviyedeki her çocuğa proje yapma fırsatının sunulması, öğrencilere işbirliği içerisinde proje yapma konusunda yeni ortam ve olanakların sağlanması, öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak proje yapmanın eğlenceli taraflarının ön plana çıkarılması, gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimsel çalışmaların ve bulguların öneminin öğrenciler tarafından uygulanarak / yaşanarak bilimsel çalışmalarla ilişkilendirilmesinin sağlanmasıdır.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA