SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Bilimin çocukları

Bilimin çocukları
Bu haber 01 Ocak 2018 - 1:22 'de eklendi ve 117 kez görüntülendi.
  • TÜBİTAK 100 projeyi kabul etti
  • Araştırma ve Geliştirme Projesine başvuran 2’si merkez, 6’sı mahalle

Olmak üzere 8 okulunun projesi kabul edildi…

 

İlçemizde araştırma ve geliştirme projesine başvuran 2’si merkez, 6’sı mahalle olmak üzere 8 okulun 100 tane projesi,TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı Destekleme Programı kapsamında başvuran okullarımızdan 8 tane okulun projesi kabul edildi. Köy okullarından her birinin 10 projesi, merkez okullarından her birinin 20 projesi olmak üzere toplam 100 proje desteklenmeye hak kazandı. Öğrencilerin birbirinden ilginç fikirlerinin geliştirilmesi durumunda, insanlığa çok büyük faydalar sağlayacak.

TÜBİTAK Bilim Fuarları çağrı programı, 5 – 12. sınıf öğrencilerinin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri ve eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam sunan Bilim Fuarlarına destek verilmesini amaçlamaktadır.

4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı ile hedeflenen genel amaçlar: Bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesi ve teşvik edilmesi,

Bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi,

Bilim kültürünün yaygınlaştırılması,

Okul ortamının; öğrenilen ve araştırılan dinamik bir yapıya dönüştürülmesi,

Araştırma tekniklerinin, raporlamanın ve sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması,

Farklı bilişsel, duyuşsal ve psikomotor seviyedeki her çocuğa proje yapma fırsatının sunulması,

Öğrencilere işbirliği içerisinde proje yapma konusunda yeni ortam ve olanakların sağlanması,

Öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak proje yapmanın eğlenceli taraflarının ön plana çıkarılması,

Gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimsel çalışmaların ve bulguların öneminin öğrenciler tarafından uygulanarak / yaşanarak bilimsel çalışmalarla ilişkilendirilmesinin sağlanmasıdır.

Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan, okulların dolayısıyla öğrencilerin bilimsel çalışmalara dâhil olmak istemesi ve değişik konuları merak etmelerinin gelecek açısından olumlu olduğunu belirterek, özetle şöyle konuştu;

“Birçok okulumuz TÜBİTAK’ın yaptığı çağrıya başvuru yaptı. Bu okullarımızdan merkezde Fen Lisesi ile Fatih Ortaokulu’nun projeleri kabul edildi. Kırsalda ise Dilekpınar, Bayrak, Güney, Gürüz, Yeşilova ve Örenkuyu okullarımızın projeleri destek görmeye hak kazandı.

Çocuklarımız birbirinden yaratıcı fikirlere imza  attılar. Bunlardan bazıları şunlar; Gelincik Dağı’nın tanıtımı yapılarak turizme kazandırılması, rüzgâr ve güneş enerjisi ile elektrik üreten evler, yağan yağmur sularını çeşitli şekillerde değerlendirme, hazır yiyeceklerdeki kimyasalların vücuda etkileri, evdeki yaşlı ve engelliler için uzaktan kumandalı süpürge ve ayarlanabilen topuklu ayakkabı gibi hem insanlığa faydalı hem de ilçemizin tanıtımına katkı sağlayacak projelerden oluşuyor. Proje kapsamında çocuklarımız projelerini sunabilmesi için TÜBİTAK’tan destek de sağlanacak.

Böyle pırıl pırıl zekaya sahip öğrencilerimizi kutlarken, onlara sabırla destek veren ve öğrencilerimizi yönlendiren öğretmenlerimize de teşekkür ediyorum.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa