SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Bülent Boztepe

Birlik ve beraberliği pekiştirmeliyiz…

Birlik ve beraberliği pekiştirmeliyiz…
Bu haber 19 Şubat 2018 - 2:19 'de eklendi ve 41 kez görüntülendi.

Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor.

Bu nedenle ekonomiden sosyal yaşama, üretimden tüketime, eğitimden siyasete kadar sıkıntı hemen hemen toplumun her kesiminde inanılmaz boyutta his ediliyor.

İşte burada birlik ve beraberliğin çok daha fazla pekişmesi gerekiyor.

Üzülerek belirtmek gerekir ki, ülke yönetimini yürütenlerin politik söylemleri her ne kadar ayrışımı körüklüyor olsa da asla bu düşüncede olmamalıyız, daha fazla kenetlenmeliyiz.

Gün, birlik ve beraberlik günüdür.

İnsanlarımız birlik ve beraberliğe yoğunlaşmalıdır.

Kutsal dinimiz İslam da da bu konuda çok sayıda ayet vardı. Bakınız Bir yazıda şunlar söyleniyor;

“İnsan, fıtratı gereği daima mutluluğu aramaktadır. Kişinin aradığı mutluluğa kavuşabilmesi ve onu huzurlu bir şekilde yaşayabilmesi için toplum hayatına ihtiyacı vardır.

Toplu yaşamaktan başka alternatifi olmayan insanın huzuru ve mutluluğu da, toplumun huzur ve mutluluğuna bağlıdır. İnsan, karşılaştığı sıkıntıları, içinde yaşadığı toplumun bireyleri ile paylaşma ihtiyacını hisseder.

Çünkü insan karşı karşıya kaldığı bazı problemleri, kişisel imkan ve gayretiyle her zaman aşması mümkün olmayabilir. İşte bu noktada, bir çok değişik mesleklerden ve farklı yetenek sahibi kimselerden teşekkül etmiş olan birlik ve dayanışma içerisindeki bir toplum büyük önem arz etmektedir. Farklı görüş ve özelliklere sahip, çeşitli bireylerden oluşan toplum fertlerinden hiç birinin üslendiği görev, diğerine kıyasla küçümsenemez.

Toplumda âlim-cahil, zengin-fakir bütün kesimleriyle tam bir birlik beraberlik oluştuğunda birlikte yaşamanın bir anlamı olabilir.

İnsanlığın mutluluğunu hedefleyen yüce dinimiz İslâm, Tevhit dinidir. Tevhit, tek Allah inancı etrafında birleşmektir. Bilindiği gibi “Allah’tan başka ilah yoktur” sözü, bu tevhidin özünü teşkil etmektedir.

İslâm dininin üzerinde durduğu en önemli konulardan birisi, mutluluğun vazgeçilmez şartlarından olan birlik ve beraberliktir. Birlik ve beraberliğin olduğu yerde kardeşlik, huzur, bolluk, bereket ve rahmet vardır. Dünya ve âhirette mutlu olmak ancak Allah’ın Kitabına sarılmak, birlik ve beraberlik içinde olmakla mümkündür.”

Bu gerçeği Yüce Allah şöyle dile getirmektedir:

“Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’ân’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O’nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de O sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz” (Al-i İmran, 3/103)

Yüce Allah bu uyarının ardından birlik ve beraberliğin ihmal edilmemesini:

“Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte onlar için büyük bir azap vardır. “ (Al-i İmran, 3/105) ayetiyle hatırlatmaktadır.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) ise,

“… Size cemaati tavsiye ederim. Ayrılıktan sakının. Zira şeytan, tek kalanla birlikte olur. İki kişiden uzak durur. Kim cennetin ortasını dilerse, cemaatten ayrılmasın. Kimi yaptığı hayır sevindirir ve kötülüğü de üzerse, işte o, mü’mindir”

Görüşmek dileğiyle.

Hoşçakalın..

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA