SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Adanaspor Akhisar Belediyespor Alanyaspor Antalyaspor Beşiktaş Bursaspor Çaykur Rizespor Fenerbahçe Galatasaray Gaziantepspor Gençlerbirliği İstanbul Başakşehir Kardemir Karabükspor Kasımpaşa Kayserispor Konyaspor Osmanlı Spor Trabzonspor

Biz Anadolu’yuz projesi kapsamında öğrenciler Diyarbakır’da

Bu haber 20 Mayıs 2018 - 23:47 'de eklendi ve 51 kez görüntülendi.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu,  “Biz Anadolu’yuz” projesi kapsamında Çanakkale’den ilimize gelen öğrencileri Valilik Hevsel Salonunda kabul etti.

Ziyarette, Vali Yardımcısı Mesut Gazi Ambarcı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yılmaz Yıldız, Öğrenciler ve öğretmenleri yer aldı.

Valilik Hevsel Toplantı Salonun da öğrencilerle hitaben yaptığı konuşmada Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Öncelikle başta sevgili çocuklarımız olmak üzere hepiniz Diyarbakır’a hoş geldiniz. Karşılıklı sevginin, kardeşliğin, özellikle gençler ve çocuklarımızın ve öğrencilerimizin birbirini tanıyarak bu ülkenin geleceğine dair kararlı yürüyüşümüzün çok önemli bir projesi “Biz Anadoluyuz” her biri karışı şehit kanlarıyla vatan edinilen, büyük bedeller ödene ve her birisi cennetten bir köşe olan çok güzel bir ülkeye sahibiz ve biz Diyarbakır, Çanakkale bu ülkenin bütün illeri biriz, beraberiz.

Bu proje Türkiye’nin her bir köşesini birbiriyle buluşturan, kucaklaştıran bir gönül köprüsü haline geldi.

Tabii Çanakkale çok özel bir belde. Bu ülkenin ve milletin kuruluş ve kurtuluşuna giden yolda çok önemli bir dönüm noktasıdır. Yedi düvele karşı bu ülkenin evlatlarının bu ülkenin her bir köşesinden gelerek yaşları, başları ne olursa olsun çok küçüğünden en yaşlısına kadar aynı iman kararlılıkla bir cephede dünya tarihini değiştirdiği, dönüştürdüğü bir yer Çanakkale. Şairin dediği gibi: ‘Bir devrin kapanıp bir devrin başladığı yer’ işte o başlayan devir bu büyük ülkenin, milletin geleceğinde Cumhuriyetin kuruşunu sağladı. Cumhuriyetimizin kuruluşuyla da bugüne gelişen, güçlenen her geçen gün daha kararlı bir şekilde geleceğe doğru yürüyen bir büyük ülke haline geldi. Sizler bu ülkeyi çok daha iyiye ve ileriye götüreceksiniz. Daha gelişmiş bir ülke idealini gerçekleştireceksiniz. Sizlere çok güveniyor ve sizleri çok seviyoruz. Özellikle sizlerin yaşıtınız ve aynı sınıfınız olan öğrencilerle kaynaşması, birbirini tanıması, birbirini sevmesi, bu ülkenin geleceğinin aynı zamanda birlik ve beraberliğinde güçlenmesi, belki daha önce aranızda Diyarbakır’a gelenler olabilir. Belki bizden size gelenlerden Çanakkale’ye gelenler olabilir ama böyle bir organizasyonla bir bütün olarak gelmenin tadı keyfi bambaşka. Sizlerin ağırladığı Diyarbakırlı kardeşlerinizi Çanakkale’den çok güzel anılarla, çok güzel yaşanmışlıklara döndüğünü de biliyorum. Umarım şimdi sizlerde Diyarbakır’dan aynı güzelliklerle dönecek, burada gördüğünüz güzellikleri arkadaşlarınıza, ailenize paylaşacaksınız ve ne kadar büyük, ne kadar güçlü ve ne kadar güzel bir ülke olduğumuzu, böylelikle gezerek, görerek yerinde anlayacaksınız. Sizler her biriniz, bizim geleceğimizsiniz. En iyi yetişmesi, en güzel şekilde yetişmenizi sağlamak için de büyük bir gayret sergiliyoruz. Diyarbakır çok köklü, çok kadim, çok özel ve güzel bir şehirdir. Diyarbakır’ın tarihi insanlık tarihiyle başlamış, milattan önce 10 bin yıllara varan, 33 medeniyetin yaşadığı, tarihin, kültürün, inancın, bilimin, edebiyatın, irfanın yeşerdiği bir büyük merkezdir. İnancımızın çok özel bir kentidir. Peygamberler ve sahabeler şehridir. Her bir köşesinde tarih kokmakta, Dicle Nehri’nin bereketli ovasında, geçmişten bugüne çok büyük bir derinlik ve zenginlik bulundurmaktadır. Diyarbakır’ın bir özelliği de mutfak kültürünün ve gastronominin çok güzel olmasıdır. Hepsini tadarak, yaşayarak, görerek, sağlıklı İnşallah kazasız bir şekilde tekrar Çanakkale döneceksiniz. Hepinize hem okul, hem de özel hayatınızda başarılar diliyorum. Umarım her şey gönlünüzce olur. Geleceğin Türkiye’sinde sizlerin katkılarıyla geleceğimiz çok güzel olur. Sizleri seviyoruz, sizlere güveniyoruz çocuklar. Tekrar her şey gönlünüzce olsun, tekrar hoş geldiniz” dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler Vali Güzeloğlu’na, çiçek takdim edip, abide şiltesi ve abide şeklinde cam heykel hediye etti. Daha sonra Vali Güzeloğlu öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Etiketler :
SON DAKİKA