SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Bu çağda susuzluk çekiyorlar

Bu çağda susuzluk çekiyorlar
Bu haber 06 Ağustos 2018 - 0:16 'de eklendi ve 294 kez görüntülendi.
  • “Susuzluktan çocuklarımız hastalanıyor”
  • Kadınlar mahallelerine su gelmesi için devreye girdi…

 

İlçemize bağlı Konuksevere kırsal mahallesinde su bulunmaması, mahalle sakinlerini isyan noktasına getirdi. Kırsal mahallede yaşayan kadınlar, suyun gelmesi için devreye girerek susuzluktan çocuklarının hastalıkla karşı karşıya kaldığını iddia ettiler.

Konuksever kırsal mahallesinde yaşayan vatandaşlar, mahallelerinde su bulunmamasından dert yandı. Kırsal mahallede yaşayan kadınlar, birlikte harekete ederek ilçe merkezine geldi. Hem Kaymakam ile yüz yüze konuşmak hem de dilekçelerini vermek için gelen 10 kadın, Kaymakam Mehmet Şerif Olcaş’ın yıllık izinde olması nedeniyle görüşemedi. Kadınlar mahallelerinin su sorunlarının çözümü için dilekçelerini Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürlüğü’ne teslim ettiler.

Güler Yeşilbudak, Zülfiye Özkahraman, Fatma Akdeniz, Halise Çetindağ, Remziye Yeşilbudak, Hava Özkahraman, FeyziyeYeşilbudak, Medine Özkahraman, Naciye Gezgin ve Zeynep Aktan’ın verdikleri dilekçede şu ifadelere yer verildi;

“Çermik ilçesi Konuksever Mahallesinde ikamet etmekteyiz. Mahallemizde içme suyumuz olmadığından dolayı mahalle halkı olarak mağdur durumdayız. Su ihtiyacımızı karşılamakta zorlanmaktayız. Mahallemizde su olmadığından dolayı çocuklarımız hastalık kapmaktadır. Mahallemize acil olarak içme suyu sağlanmasını istiyoruz.”

Kaymakamlıktan sonra DİSKİ’ye de giden kadınlar, buraya da dilekçelerini vererek mağduriyetlerinin giderilmesini istediler. Mahalle sakinleri, daha önce bir defa sondaj vurulduğunu fakat su çıkmadığını, bu yıl içinde ise sadece bir defa sondaj vurulduğunu, su çıkmayınca bir daha başka yerde çalışma yapılmadığını iddia ettiler.

Mahalle sakinleri, su getirmek için traktörlerile çevredeki dere ve göletlerden su ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını, bunun da yeterli olmadığını belirterek, traktörlerle taşıdıkları suyun kendilerine önemli maddi külfete mal olduğunu sözlerine eklediler.

Kaymakamlık ve DİSKİ’den bir sonuç alamadıkları takdirde, Valilik ve Büyükşehir Belediyesine gidip görüşeceklerini vurgulayan Konukseverli Kadınlar, sorunlarının çözüme kavuşması için çabalayacaklarını vurguladılar.

Mahalle Muhtarı Haci Ertuğrul ise Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’nde şu anda 110 tane abone görüldüğünü belirterek şöyle konuştu;

“Abone yapmasını biliyorlar ama bir türlü hizmet alamıyoruz. Her gün ya çocuklarımızdan, ya bizlerden ya da yaşlılarımızdan biri veya bir kaçı Diyarbakır, Çermik veya Ergani Devlet Hastanesine gidiyoruz. Çünkü tankerlerle taşınan sudan dolayı artık zehirlenmeler ve hastalıklar baş göstermeye başladı.

Köyümüz ilçe merkezine 5-6 kilometre uzaklıkta bir köydür. Bu nedenle ilçe merkezinden boru döşenerek bile köyümüze su getirilebilir. O zaman ne sondaj ne de başka bir şeyi istiyoruz. Çünkü su hayattır, şu anda hayatımız tehlikededir.

Köyümüzün alt yapısı meydanı yapıldı. Tek ve en büyük eksiğimiz sudur. Bunu Belediye Başkanımız da, Kaymakamımız da, Büyükşehir Belediye Başkanımız da, Valimiz de, Cumhurbaşkanımız da biliyor. Umarım en kısa sürede sorunumuza çözüm bulunur. Çünkü isyan noktasına geldik.”

Köy sakinleri de meydanda toplanarak bu duruma tepki gösterdiler. Sabah kalktıklarında ellerini, yüzlerini yıkayacak,  su bulamadıklarını belirten vatandaşlar, sadece kendilerinin değil, köyde hayvancılık yapan hayvan sahiplerinin de sıkıntı yaşadıklarını söylediler.

Köyde hayvancılık yapanlar, hayvanlarına su bulamıyorlar. Bu hayvanların telef olması durumunda günahı ve vebali o hayvan sahiplerinin boynunda olacak. Her yönden hayat durma noktasına geldi. İnşallah yetkililer sorunumuza bir an önce çözüme kavuşturur” dediler.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA