SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Bu gelenek kalkmalı

Bu gelenek kalkmalı
Bu haber 21 Ekim 2018 - 23:43 'de eklendi ve 373 kez görüntülendi.

-Acılı ailelere, taziye yemeği büyük ekonomik yük getiriyor

Yıllarca süren ve geleneklerden olan “Taziye Yemeği”, günümüzde sevdiklerini ve yakınlarını kaybeden acılı ailelere, böylesi günlerde ekonomik olarak büyük yük getiriyor. Taziye yemeği geleneğinin ailelerin acısını dindirmek ve ekonomik sıkıntıya girmemelerini sağlamak için kaldırılmasının yerinde olacağı belirtiliyor.

Vatandaşlar, geçmiş yıllarda acılı ailelere komşularının ve yakınlarının taziye yemeği yaptığını, bunun da sadece aile fertlerine yönelik olduğunu belirterek, “Günümüzde ise bu 100’lerce kişiye yemek yapmak anlamına getirildi. Artık acılı aileler acılarını yaşarken, taziye temeğini de düşünmek durumunda kalıyor. Bu da önemli bir ekonomik gider demektir. Öyle aile var ki, bu yemeği yapamayacak durumdadır. Bu nedenle taziye yemeği geleneği ortadan kaldırılmalıdır. Eskiden olduğu gibi sadece aile fertlerine yönelik taziye yemeği verilmelidir. Bunu da taziye sahibin yakınları, komşuları, dostları rahatlıkla yapar” dediler.

Taziye sahibi aileler, taziye yemeğinin ölenin hayrı için yapıldığını, ancak bu hayrı başka şekilde de yerine getirmenin mümkün olduğuna dikkat çekerek, “Gerçekten aileler büyük sıkıntılar çekiyor. Bir yandan acı içerisinde olurken, bir yandan da gelecek insanları düşünmek durumunda kalıyoruz. Öyle aileler var ki taziye yemeğini borç ile yapmaktadır. Daha sonra nasıl ödeyeceğini de düşünmektedir. Gerçekten taziye yemeği kalkmalıdır” diye konuştular.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa