SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Bu mesaja dikkat!

Bu mesaja dikkat!
Bu haber 10 Ocak 2021 - 23:56 'de eklendi ve 74 kez görüntülendi.

Korona virüs nedeniyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara 1000 TL ödeme yapılırken, dolandırıcılar bunu fırsat bilip insanları dolandırmaya başladı. Emniyet Amirliği, vatandaşların bu tür mesajlara itibar etmemelerini istedi.

Bakanlık tarafından pandemi nedeniyle yardım yapılacağını öğrenen dolandırıcılar, vatandaşlara mesaj atarak onları dolandırıyor. Bu dolandırıcılık yöntemi tuzağına ilçemizden de bir vatandaş düştü.

İlçemizde F.D. isimli vatandaş, kendisine pandemi yardımı yapılacağı ile ilgili bir mesaj geldiğini ve bu mesajda kendisinin bir sosyal medya hesabına yönlendirildiğini söyledi. Mağdur F.D., mesajda bulunan linke tıkladıktan sonra girilen sosyal medya hesabına kişisel bilgilerini gönderdiğini, fakat çocuğunun kendisini uyarmasıyla dolandırıcılık yöntemi olduğunu öğrenince, Emniyet Amirliğine gelerek dolandırıcılardan şikayetçi oldu.

Kendisinin herhangi bir banka hesabının olmamasının şansı olduğunu, ama kimlik bilgilerinin dolandırıcılarda olmasından endişe duyduğunu belirten mağdur F.D., vatandaşların bunlara kanmamasını istedi.

Konuyla ilgili Emniyet Amiri Ahmet Uzun yaptığı açıklamada;

“Son zamanlarda vatandaşlarımızın kullanmış oldukları telefon hatlarına ‘Pandemi destek-1000 TL yardım’ veya ‘Covid-19’dan dolayı 1000 TL devlet desteği’ ve benzeri mesajlar geldiği, gelen mesajlarda bulunan linke tıklandığında bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri yok etmek sureti ile cep telefonlarının kontrolünün ele geçirilerek, telefon sahibinin bilgisi ve rızası dışında, telefon rehberinde bulunulan kişilere de aynı ve benzer mesajların gönderildiği, söz konusu mesajlarda belirtilen linke tıklandığında, vatandaştan kişisel bilgiler ve banka veya kredi kartı bilgilerinin istendiği, bu bilgilerinin ekranda çıkan sayfaya girilmesi neticesinde, mobil/internet bankacılığına erişim yapılarak hesapların boşaltıldığını görüyoruz.

Hiçbir kurum ve kuruluş, devlet desteği veya benzeri yardım desteği yapmak bahanesi ile cep telefonlarına mesaj göndererek ya da internet üzerinden banka veya kredi kartı bilgilerini isteyerek yardım dağıtmamaktadır. Vatandaşlarımızın gelen mesajlara itibar etmemeleri, mesaj içeriğinde geçen bilmedikleri linklere tıklamamaları, banka veya kredi kartı bilgilerini bu tür sitelere kesinlikle girmemeleri gerekmektedir” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa