SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Bugünkü şekliyle turizm olmaz”

“Bugünkü şekliyle turizm olmaz”
Bu haber 05 Kasım 2018 - 0:21 'de eklendi ve 162 kez görüntülendi.
  • “40 yıllık planı yapmaya hazır mısınız? İşin özü budur”
  • “Turizmin içine girmeyen hiçbir başlık yoktur ve faydalanmayacak hiçbir kimse yoktur”

 

Turizmde yapılacaklar ve yapılması gerekenler hakkında turizm temsilcileri ile bir araya geldi. Vali Güzeloğlu, bugünkü şekliyle turizm yapılmayacağını belirtirken, önümüzdeki 40 yıllık planı yapmak istediklerini, turizmin içine girmeyen hiçbir başlık olmadığını ve faydalanmayacak hiçbir kimsenin olmadığını söyledi.

Gıran Park Termal otelde yapılan toplantıya Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kaymakam Nazlı Demir, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, İl Emniyet Müdür Tacettin Aslan, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Seyhun ve belediye meclis üyeleri ile Diyarbakır ve ilçemizde görev yapan kurumların üst düzey yöneticileri, turizm ve otel yöneticileri katıldı.

Yapılan toplantının açılış konuşmasını Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu yaptı. Belediye Başkanı Karamehmetoğlu, Vali Güzeloğlu’nun geldiği günden itibaren ilçeye hassasiyet gösterdiğini, eylem planına dâhil ettiğini belirterek, hamamların yapılmasına ödenek sağladığını ve desteği nedeniyle teşekkür etti.

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu’nun konuşmasının ardından Kaymakam Nazlı Demir de Çermik’in Türkiye’de büyük bir maziye sahip olduğunu belirterek, şöyle konuştu;

“Doğanın bize sunduğu bu nimeti tanıtım eksikliği, potansiyelini öne çıkaramama, su kalitesi olarak dünyada sayılı yerlerden biri olmasını termal turizmin içine alınmamış olması eksikliği gösteriyor. Biz ilçemizin turizm potansiyelini öne çıkarmak için kısa, orta ve uzun vadeli bir eylem planı oluşturduk. İlçemizde petrol rafineri aramalarında farklı farklı noktalarında su tespit edildi. 107 c ısıda su tespit edildi. Bunlar sera ve ısınmada da kullanılabilir. Raporumuzda bunları ayrıntılı olarak görebilirsiniz.”

Kaymakam Nazlı Demir’in konuşmasının ardından Kaymakamlık tarafından hazırlanan kısa, orta ve uzun vadeli planın sunumu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan tarafından yapıldı. Planda, ilçenin eksi ve artı yönleri, fırsata çevrilebilecek alanlar gibi birçok bölüm aldı.

Rapor sunumunun ardından Vali Hasan Basri Güzeloğlu ilçede yapılacaklar ve yapılması gerekenler hakkında konuştu. Vali Güzeloğlu, bugünkü şekliyle turizm olmayacağını belirterek, özetle şöyle konuştu;

-40 yılık plan yapmaya hazır mıyız?

“Bugün benimle birlikte Diyarbakır’dan İl Emniyet Müdürümüz, İl Jandarma Komutanımız, Vakıflar Bölge Müdürümüz, Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimiz, Turizm İl Müdürümüz, Yatırım İzleme Koordinasyon Kurulu Daire Başkanlarımız, Çevre ve Şehircilik Müdür Vekilimiz geniş bir heyetimiz var.

Şimdi tabi ifade edilen, paylaşılan bilgiler sizlerin bildikleri, Çermik’in, bölgenin ve Türkiye’nin gündeminde olan bir termal turizm merkezi olduğu da bir başka gerçeği.

Gönül diliyor ki Çermik, Türkiye’de 70 turizm kaplıca merkezinden biri olarak ve bölgenin de çok gelişmiş bir termal merkezi olarak bugün farklı bir noktada bulunsun. Şüphesiz 40 yıl içinde hiçbir şey yapılmamış değil aslında sorgulanması gereken yapılması gerekenler ve olması gerekenlerin ne kadarı yapılmış sorusu. Şimdi benim size söyleyeceğim en önemli şey şu,  Önümüzdeki 40 yılı ve 40 yıllık planlamayı yapmaya hazır mısınız ve buna katkı koymaya hazır mısınız? İşin temeli budur. Bunu Çermik isteyecek, Çermik bu meseleye sahip çıkacak. Doğruyu inançla savunacak ve biz de buna katkıda bulunacağız.

-Ben değil, biz diyeceğiz

Bizim için de kim var. Cumhurbaşkanımızdan başlayarak bir irade var. Ama zor olacak bir şey değil. İfade ettiğimiz ve üzerinde gayret gösterdiğimiz şey turizmdir. Turizm bir inanmaktır. Turizm takım oyunu oynamaktır. Turizm herkesin birbirini tamamladığı bir zenginlik oluşturmaktır, yardımlaşmaktır, paylaşmaktır. Turizmin içine girmeyen hiçbir başlık yoktur ve faydalanmayacak hiçbir kimse yoktur. 80’e yakın birbirini etkileyen sektör turizmden besleniyor. Ama bunun bir şartı var. Bugünküyle olmaz. Önce bunu isteyeceğiz ve gayret edeceğiz. Ben değil biz diyeceğiz.

Termal turizmin dünyadaki örnekleri böyle başlar. Çek Cumhuriyeti, Almanya… Neden Çermik değil? O bahsedilen yerlerin bizden fazla bir şeyi var mı? Hiçbir tesis tek başına bir şey ifade etmez. Bir tesisin kendisi ne kadar mükemmel olursa olsun o tesise giden yol, o tesisin çevresi o bölgenin huzur, güven, emniyeti. O tesisin bulunduğu alanda kentsel yaşam kalitesi tesise gelenlerin alışveriş, dinlenme, eğlence, gezi alanları aklınıza gelen bin türlü şey bu işi etkiler. Bunların hepsi Çermik’te var. Biraz önce gördük eksiğimiz ne? Çünkü biz aklımızı kullanmıyoruz, akılla hareket edip ortak bir gayret sergilemiyoruz.  40 sene sonra Çermik bugünkünden farklı olacak.  Aslında hedefi ne olmalıdır sorusu hepimizin meselesidir. Bugün bunu konuşmak için buradayız. Bizim derdimiz meselemiz bu memleketin, bu beldenin, bu ilin kalkınması ve daha iyiye taşınması. Kaynakları birleştirerek, imkânları birleştirerek bu meselede çok yoğun bir gayret sergilemeliyiz. Devleti temsil eden herkesin işi benimle birlikte millete hizmet etmektir” dedi.

Konuşmanın ardından turizm sektörü değerlendirme toplantısına geçildi. Toplantıda ilgili kurum müdürleri, ilçedeki otel yöneticileri ve diğer katılımcılarla görüş alışverişinde bulunuldu.

Otel yöneticileri işletme ruhsatlarının olduğunu, yapılarının kaçak olduğunu, sadece GıranPark Termal Otelin belgesinin bulunduğunu ve bu konuda Vali Güzeloğlu’ndan destek beklediklerini söylediler.

-Turizm işi hayır işi değil

Vali Güzeloğlu ise imar affını işaret ederek, herkesin yapılarını yasal hale getirmesi gerektiğini söyledi. Vali Güzeloğlu; “Sizler hukuken yoksunuz. Bu durumda hiçbir yerden yardım alamazsınız. Turizm işi vakıf, hayır işi değildir. Yapamayan bırakır. Ocak ayına kadar alan taraması, su yönetimi ve tedavi merkezi ile ilgili geniş rapor önüme gelecek ve biz tekrar bir araya geleceğiz. Bundan sonra daha profesyonel şekilde harekete edilecek. Siz bu kafayla hareket edebilirsiniz ama ben etmem, sizin de etmenize müsaade etmem” diyerek toplantıyı sona erdirdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa