SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Bulunursa petrol kenti olacağız

Bulunursa petrol kenti olacağız
Bu haber 01 Ekim 2018 - 0:33 'de eklendi ve 412 kez görüntülendi.

-TPIC ekibi saha çalışmasına başladı

 

Levent BOZTEPE

Yıllardan beri arama yapılan ve zaman zaman gelinip sondajların vurup, daha sonra beton dökülerek sondaj noktalarının kapatıldığı ilçemizde, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın TPAO) petrol ihtiyacını karşılayan TPIC (TurkishPetroleum International Company), birçok yerde petrol arama çalışmaları başlattı.

Edinilen bilgiye göre, yaklaşık 2 aydan beri düzey taraması yapılan Gelincik Dağı eteğindeki Sinek Köyünden başlayan ve Göktepe Mahalleleri arasındaki bölge ile ilçe merkezi Kala Mahallesi Büyükpilol altında ve Ustabişar mevkiinde belirlenen yerler kırmızı ve sarı renklerde boyalarla belirlenerek işaretlendi.

Çok sayıda ekipmanla ilçeye gelinirken, belirlenen yerlerde önemine göre 20-25 metre derinliğinde delikler açılarak, dinamit patlatılacağı, daha sonra sismik araştırmalar yapılıp, petrol olup olmadığının belirleneceği öğrenildi.

Jeoloji Mühendislerince hazırlanacak rapordan sonra sondaj vurulup bulunmayacağına karar verileceği, önemli petrol rezervinin bulunması halinde de sondaja başlanacağı bildirildi.

Vatandaşlar arasında da büyük heyecan yaratan petrol arama çalışmalarının geniş bir ekipmanla gelinmesi de umutları arttırdı. Vatandaşlar, “Petrol olmaması halinde ilçeye bu kadar geniş kapsamlı araç-edevatla gelinmemişti. Çok sayıda kuyu açma, sismik araştırma araçları geldi. Dağdan yollar açıldı” diye konuştular.

Bu arada ekiplerin geçtiği alanlardaki bağ, bahçe sahipleri zarar verildiğini iddia ederek, zarar ziyanlarının karşılanmasını istediler.

Petrolün kumluk alanda ve sıcak suyun çıktığı bölgelerde bulunduğuna dikkat çekilerek, bu anlamda ilçede petrol bulunabileceği, nitekim geçmiş yıllarda Aşağı Şeyhan da birkaç yerde sondaj vurulup petrol bulunduğu, rezervinin yeterli görülmemesi üzerine kuyuların üzerlerinin kapatıldığı öne sürüldü.

-TPIC nedir

TurkishPetroleum International Company (TPIC), 1988 yılında petrol endüstrisinin bütün değer zincirinde faaliyet göstermek üzere Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) bağlı bir şirket olarak kurulmuştur.

Temel faaliyet alanları:Petrol Sahası Hizmetleri, Ham Petrol ve Petrol Ürünleri Ticareti, Denizcilik Yakıtları, Depolama

TPIC, TPAO’nun bilgisini ve tecrübelerini uluslararası piyasalarda kullanmakta ve dünya çapında ulusal petrol şirketleri ve özel şirketler ile yeni ortaklıklar kurmaktadır. TPIC, petrol endüstrisinin bütün alanlarında sondaj, petrol sahası geliştirme, taşıma, rafinaj, ham petrol ve petrol ürünleri ticareti ve pazarlaması alanlarında faaliyet göstermektedir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa