SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Burçlar İşlevsel Hale Getirilecek

Burçlar İşlevsel Hale Getirilecek
Bu haber 13 Aralık 2020 - 23:30 'de eklendi ve 43 kez görüntülendi.

Vali Münir Karaloğlu’nun talimatıyla tarihi burçlara işlevsellik kazandırılacak.

Vali Karaloğlu, sokağa çıkma kısıtlamalarının başladığı ilk günde, şehrin tarihi ve merkezi noktalarında yürütülen çalışmalara yönelik incelemelerde bulundu.

İlk incelemesine, Elazığ yolunda devam eden çalışmaların yapıldığı alanı denetleyerek başlayan Karaloğlu, yürütülen yol, kavşak ve peyzaj çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Dağkapı’yı Yeniden Konumlandıracak Çalışmalar Yapılacak

Sonrasında incelemelerini Diyarbakır’ın en merkezi ve tarihi alanlarından birisi olan Dağkapı’da sürdüren Vali Karaloğlu, hem meydan ve çevresinde hem de yine Dağkapı Meydanında vatandaşların uğrak alışveriş yerlerinden olan Selahattin Eyyubi Yeraltı Çarşısında denetimlerde bulundu.

İncelemeleri esnasında Karaloğlu, Dağkapı ve çevresini, sahip olduğu değerlerle birlikte yeniden konumlandırmaya yönelik çalışmalar yapılacağını söyledi.

Burçlar Müze ve Kültür Merkezi olacak

Ardından ihya çalışmaları tüm hızıyla devam eden tarihi surlarda bulunan bir, iki ve beş nolu (Tek Beden) burçları da ziyaret eden Karaloğlu, yetkililerden burçların daha işlevsel hale getirilmesini istedi.

Diğer tüm burçlarda olduğu gibi Tek Beden burcunun da korunmayı ve yaşayan bir mekân olarak geleceğe aktarılmayı beklediğini ifade eden Vali Karaloğlu, yetkililere, burcun kültür ve turizm alanına kazandırılmasına dönük gereken her şeyin yapılması talimatını verdi.

Bir ve iki nolu burçlarla incelemelerine devam eden Karaloğlu, mimari tasarımıyla göz dolduran bu iki önemli değerin yaşatılarak, diğer burçlarda olduğu gibi bu burçların da işlevsel hale getirileceğini belirtti.

Karaloğlu, bu amaçla burçların hat müzesi, sanat galerisi aynı zamanda kültür, sanat kurslarının da yer aldığı yaşayan bir müzeye dönüştürüleceğini ifade ederek bir ve iki nolu burçların Müze ve Kültür Merkezi olarak yeniden fonksiyonlandırılacağını söyledi.

Öte yandan Vali Karaloğlu, restorasyonu tamamlanan tüm burçların turizme kazandırılmasının önemine vurgu yaptı.

Akademi Lise Yeni Döneme Yetiştirilecek

Burçlardaki incelemelerinin sonrasında Diyarbakır’ın en önemli caddelerinden Hz. Süleyman ve Gazi caddelerinde de incelemelerde bulunan Vali Karaloğlu, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan esnafları ziyaret etti. Esnaflarla bol bol sohbet eden Karaloğlu, esnaflara işlerinde kolaylıklar dileyerek, hayırlı ve bol kazançlar temennisinde bulundu.

Ardından Karaloğlu, Hz. Süleyman caddesinde bulunan ve Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yapımı devam eden ve 1.000 m2 alan üzerine inşa edilerek 1.500 öğrenciye hizmet verecek Akademi Lisesinde incelemelerini sürdürdü.

Karaloğlu, Akademi Lisenin, 2020 – 2021 eğitim – öğretim yılı ikinci dönemine yetiştirilmesi istedi.

Gün boyu süren incelemelerinin ardından çalışmalarına devam etmek üzere İçkale’ye geçen Vali Karaloğlu, alanda çiçek dikimi yapan görevlilerin çalışmalarına bizzat katılarak destek oldu.

İncelemeler boyunca Karaloğlu’na, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Ayhan Kardan ve Vedat Güngör ile Daire Başkanları eşlik etti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa