SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Çanakkale karanlığa yakılmış bir meşale, kara bahtımıza tutulmuş bir ışıktır”

“Çanakkale karanlığa yakılmış bir meşale, kara bahtımıza tutulmuş bir ışıktır”
Bu haber 18 Mart 2018 - 23:58 'de eklendi ve 148 kez görüntülendi.
  • Çanakkale Zaferi’nin 103. yılı törenlerle kutlandı…

 

Büyük Çanakkale Zaferi’nin 103. yılı ve şehitlerini anma günü törenlerle kutlandı. Jandarma Kıdemli Üstçavuş Sezer Atsan, Çanakkale Ruhunun karanlığa yakılmış bir meşale, kara bahtımıza tutulmuş bir ışık olduğunu söyledi.

Çanakkale Zaferi ve şehitlerini anma günü kutlamaları ilk olarak Kaymakamlık önündeki programla başladı. Kaymakam Mehmet Şerif Olçaş, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Alper Soner Serin, Cumhuriyet Savcısı Süleyman Özen, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı programda, Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelengi Atatürk büstüne bırakıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından salon programı için Çermik Anadolu Lisesi konferans salonuna geçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Kıdemli Üstçavuş Sezer Atsan yaptı. Jandarma Kıdemli Üstçavuş Atsan, Çanakkale Ruhunun karanlığa yakılmış bir meşale, kara bahtımıza tutulmuş bir ışık olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu;

“18 Mart 1915 sabahı Çanakkale Boğazında büyük bir filo Marmara’ya doğru seyretmeye başlamıştı. Bu, o dönemin en donanımlı deniz kuvvetlerinden biriydi. Sahibi ise devrin en büyük siyasi gücü İngiltere ve müttefiki Fransa’ydı. Boğazdaki donanma kendinden emindi ve müttefiklerin zafer kazanacağından hiç şüphesi yoktu. Ancak beklenen olmadı. Boğazın dar mevzilerinde Türk topları patlamaya başlamıştı. Nusret mayın gemisinin daha önce döktüğü mayınlara, Seyit Onbaşının 215 kilogramlık topuna daha fazla dayanamayan düşman donanması ağır zayiat vererek çekilmek zorunda kalmıştır.

103 yıl önce Çanakkale’de bu zaferi kazanan büyük adamlar ve onların taşıdığı büyük bir ruh vardı. Biz ona Çanakkale Ruhu diyoruz. Çanakkale Ruhu karanlığa yakılmış bir meşale, kara bahtımıza tutulmuş bir ışıktır. Yolunu kaybedenlere yol haritası, yönünü kaybedenlere kutup yıldızıdır. Çanakkale ruhu kardeşliktir, hoşgörüdür ve vatan sevgisidir. Çanakkale’de düşmanın annesine saygıyla seslenen Mustafa Kemal Atatürk vardı. İşte bu ruhu taşıyan vatanımızın kahraman evlatları bu defa Suriye topraklarında bölücü terör örgütlerine karşı yürütülen Zeytin Dalı harekatında destan yazmaktadır.

Bizlere bağımsız, demokratik, laik ve başı dik bir ülke, özgürlükçü bir ruh miras bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından Çanakkale Zaferi belgeseli, Muhammed Emin Er Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan Tiyatro gösterimi, İstiklal Marşı videosu gösterildi.  Muhammed Emin Er Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Başyardımcısı Erdoğan Erol’un Çanakkale Zaferi şiiri ve öğrencilerin oratoryomu ile tören sona erdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA