SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Çanakkale’de tarihi yapılarımız anlatıldı-tanıtıldı

Çanakkale’de tarihi yapılarımız anlatıldı-tanıtıldı
Bu haber 14 Mayıs 2018 - 0:11 'de eklendi ve 126 kez görüntülendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen 40. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumunda, ilçemizin tarihi yapıları anlatıldı, tanıtımı yapıldı.

2018 TROYA YILI etkinlikleri kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 07 – 11 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek sempozyumun açılış programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ulusal ve uluslararası alanda 500’e yakın bilim insanının katılım sağladığı 40. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumunun açılış programında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin tanıtım filmiyle, 2018 TROYA YILI tanıtım filmi izlettirildi.

Programda; Vali Orhan Tavlı,  Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Kocameşe, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt,  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Sempozyum Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan tarafından birer konuşma yapıldı.

Yapılan konuşmaların ardından, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel ACER,  Vali Orhan Tavlı’ya günün anısına plaket takdim etti.

Sempozyumda, hafta boyunca beş salonda, Kazı Sonuçları Toplantısı’nda 209, Araştırma Sonuçları Toplantısı’nda 135 ve Arkeometri Sonuçları Toplantısı’nda 102 olmak üzere toplam 446 bildiri yer aldı.

Sempozyum süresince Troya Kültür Merkezi’nde çeşitli illerden, arkeoloji konusunda çalışan bilimsel kuruluş, yayınevi ve şirket olmak üzere 13 tanıtım ve satış standı da açıldı, sempozyu kapsamında bir önceki yıl yapılan 39. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nda sunulan bildiriler 7 cilt halinde Bakanlıkça dağıtıldı.

Sempozyuma katkıda bulunanlara teşekkür plaketlerinin verildiği 40. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu, ÇOMÜ TROYA Kültür Merkezinde 11 Mayıs tarihine kadar devam etti.

Arkeoloji biliminin kurumsallaşması aşamasında Türkiye’de gerçekleştirilen en önemli bilimsel faaliyet olma özelliği taşıyan sempozyum, 1979’dan beri her yıl kesintisiz olarak düzenleniyor. 1979-2003 yıllarında Ankara, İstanbul, İzmir ve Çanakkale’de Bakanlık imkanlarıyla gerçekleştirilen sempozyum, 2004 yılından itibaren ise üniversiteler ile ortaklaşa düzenleniyor.

Bakanlık bünyesinde 2017 yılı itibari ile müze kurtarma kazıları hariç Bakanlar Kurulu Kararlı 112 Türk kökenli ve 29 yabancı kökenli bilimsel kazı projesi ile 94 Türk kökenli ve 8 yabancı kökenli araştırma projesi yürütülmektedir. 2006 yılından sonra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ikinci kez ev sahipliği yaptığı toplantı süresince Türkiye’de 2017 yılında bakanlığın izniyle Türk ve Yabancı bilim insanlarınca gerçekleştirilen arkeolojik kazılar, yüzey araştırmaları ve arkeometrik çalışmalara ilişkin 300’ün üzerinde bildiri sunuldu.

ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada ve Polonya gibi çeşitli ülkelerden çok sayıda yerli ve yabancı bilim insanının katıldığı ve geniş bir izleyici grubu tarafından takip edilensempozyum, arkeoloji meraklıları ve öğrencileri için yeni bilgiler, kazı başvuruları için ilgili kişilerle kişisel olarak tanışma fırsatı bulabilmeleri ile ön plana çıktı.

Sempozyum süresince Onsekiz Mart Üniversitesi, Terzioğlu Kampüsü Troia Kültür Merkezi’nde arkeoloji konusunda çalışan bilimsel kuruluş, yayınevi, şirket ve STK’lar tarafından kitap ve tanıtım stantları açıldı. Arkeoloji disiplininde son çıkan yayınları direkt yayınevlerinin kendi stantlarından sempozyuma özel indirimli fiyatlardan satıldı.

-İlçemizin tarihi yapıları tanıtıldı-anlatıldı

Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrfan Yıldız, Çanakkale de 40. Uluslararası Kazı, araştırma ve arkeometri sempozyumunda Diyarbakır ili ve ilçeleri ortaçağ ve sonrası mimari ve sanat eserlerinin tespiti araştırması Çermik 2017 adlı sunum yaptı, ilçemizde tespit ettiği kültür varlıklarını tanıttı.

Doç. Dr. Yıldız gazetemize yaptığı açıklamada, İlçe merkezi ve kırsal mahallelerdeki bütün eserleri tanıttığını belirterek, “Başta Haburman Köprüsü olmak üzere ilçemerkezindeki Beylerbeyi Sarayı, Kale, ulu cami ve diğer camiler ile çeşmeler hakkında sunum yaptım. Çok yararlı oldu. Tarihi yapılarımızı en iyi şekilde tanıtmak zorundayız. Böylece ilçeye dolayısıyla bölgeye daha fazla turist çekme ve restorasyonlarına önemli katkı sağlamış olacağız” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA