SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Çarşı projesini Vali üstlendi

Çarşı projesini Vali üstlendi
Bu haber 19 Ekim 2020 - 0:19 'de eklendi ve 191 kez görüntülendi.
  • Yaklaşık 7 milyon liraya mal olacak projeyi Büyükşehir Belediyesi yapacak
  • 240 dükkanın ve 650 metre uzunluğundaki caddenin yapımı için 4 bin 500 metrekare blok taş kullanılacak

 

İlçemizin turizmine ivme kazandıracak olan “Çarşı Projesi” Vali Münir Karaloğlu tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine yaptırılacak. Proje maliyetinin 7 milyon liraya mal olacak çarşıda,  240 dükkanın ve 650 metre uzunluğundaki caddenin yapımı için 4 bin 500 metrekare blok taş kullanılacak.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, ilçemiz için önemli projelerinden biri olan “Çarşı Projesi” nin büyük bir proje olduğunu ve bunun yapımının Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağı müjdesini verdi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere ilçemize gelen Vali Karaloğlu, Kaymakamlık toplantı salonunda kurum amirleriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Yapılan toplantıda ilçemizde yapılan ve yapılacak olan projeler konusunda değerlendirmede bulunuldu.

Kaymakam Nazlı Demir döneminde vücut bulan ve Kaymakam Demir’in; “İlçenin tarihine kimlik kazandıracağız. İlçenin 30-40 yılına yönelik olmasını hedefliyoruz” dediği projenin maliyeti de belli oldu. 7 milyon liraya mal olacak projenin son durumu hakkında bilgi alan Vali Karaloğlu, projenin yapımı için Büyükşehir Belediyesi İmar Dairesi Başkanlığını görevlendirdi.

Vali Karaloğlu; “Projenin üzerinden geçerek eksiklikler giderilecek ve çalışmalar başlatılacak. Bu proje belediyenin altında kalkabileceği bir proje değil. O yüzden büyükşehir belediyesi olarak projeyi biz devralıyoruz” şeklinde konuştu.

Proje kapsamında, çarşı caddesi ve 82’si Eski Siverek caddesinde olmak üzere toplam 240 işyerinin olduğu belirtildi.

Bu kapsamda dükkanların cephe giydirmesi ve sundurmaları yapılacak. 650 metre uzunluğundaki caddelerin 4 bin 500 metrekare blok taştan yapılacağı, böylece daha estetik görünüm kazandırılacağı, caddelerin aydınlatma ve yağmur suyu şebekesinin gerçekleştirileceği belirtildi.

-Tarihi Saray Hamamı “Kent Müzesi” olacak

Projenin tamamlanmasıyla birlikte 16. Yüzyılda Osmanlı Döneminde inşa edilen tarihi Saray Hamamının da Kent Müzesi olarak ilçeye kazandırılacak, böylece tarihi yapısı da ön plana çıkacak.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa