SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Çayönü tarihte en eski yerleşim yeri

Çayönü tarihte en eski yerleşim yeri
Bu haber 04 Ağustos 2019 - 23:48 'de eklendi ve 251 kez görüntülendi.

70 yıldan beri Ankara’da faaliyette bulunan İngiliz Arkeoloji Enstitüsü’nce SARAT Proje Koordinatörlüğü’nce “Arkeoloji Haberciliği1 konulu seminer Diyarbakır’da yapıldı. Çayönü tarihte en eski yerleşim yeri.

Diyarbakır’daki bir otelde düzenlenen ve Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin de destek verdiği seminere, aralarında gazetemiz Kurucusu Bülent Boztepe’nin de bulunduğu bir grup gazeteci katıldı.

Seminerin açılışında konuşan İngiliz Arkeoloji Enstitüsü SARAT Proje Koordinatörü Dr. Gül Pulhan,SARAT Projesinin adını İngilizce (SafeguardingArchaelogicalAssets of Turkey) yani Türkiye’nin Arkeolojik Varlıklarının Korunması) ifadesinin baş harflerinden aldığını belirterek, amacında Türkiye’nin arkeolojik varlıklarının korunması için bilgi-kapasite ve farkındalığı arttırmak, bu hedefler doğrultusunda çeşitli eğitim ve araştırmaları hayata geçirmek olduğunu söyledi.

Dr. Pulhan, her dalda olduğu gibi arkeoloji haberciliğinde de özellikle konunun uzmanından gerekli bilginin alınması ile haberinin daha doğru okuyucuya ulaştırılacağına vurgu yaptı.

Gazetecilerin uzmana ulaşıp bilgi alması için muhatabın prosedür gereği “Bakanlık” tan izin alması gerektiğini anlatan Dr. Pulkhan, bunun da uzun süre aldığını bildirdi.

Gazetecilerin haberin zamanında yapılması için zamanla yarıştıklarını, bu nedenle de ilgili uzmana ulaşsalar bile konuşmaması halinde ne yapmaları gerektiğini sorması üzerine Dr. Gül Pulhan, “Burada ilişkiler önemli. O kişinin size güvenmesi burada devreye giriyor” yanıtını verdi.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı M. Veysi İpek, bölgede çok önemli arkeolojik kazılar gerçekleştiğini, buna örnek olarak Şanlıurfa’daki Göbeklitepe, Batman’da Hasankeyf, Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki Zerzevan Kalesi’ni gösterdi ve haber yapılırken, uzmana ulaşmanın bu kadar zor olmaması gerektiğini bildirdi.

Seminerde özellikle ele geçirilen tarihi eserlerin kamuoyuna sunulmasında ederinin öne çıkarılmasının da iyi bir habercilik olmadığı anlatılarak, “10 milyon dolar değerin, neye göre olacağının tespit edilmesi mümkün olamaz. Paha biçilemez daha makul” görüşlerine de yer verildi.

Ergani ilçesinde Çayönü kazıları ile ilgili de bilgi verildi.

Dünyaca bilinen Çayönü’nde kazı çalışmalarının 1960’lı yıllardan beri yapıldığı, halen devam ettiğini belirten kazıda görevli Arkeolog, bu amaçla Ergani eski öğretmen okulu civarında “Kazı Merkezi” oluşturduklarını anlattı. Çayönünde kazılarda çıkan dokümanların, tarihin en eski yerleşim yeri olduğunun kanıtlandığını da bildiren Uzman, “Örneğin çıkarılan bakır materyaller, dünyada Çayönü materyali olarak bilinmektedir” diye konuştu.

Seminer, Diyarbakır Müze Müdürlüğü ve Çınar’daki Zerzevan Kalesi’nin gezilmesi ile sonaerdi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA