SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Çekirge sürüsü korkutmaya başladı

Çekirge sürüsü korkutmaya başladı
Bu haber 27 Nisan 2020 - 0:28 'de eklendi ve 382 kez görüntülendi.

-Milyonlarca Çekirge sürüsü ilçemize geldi

-Hububat ekili alanlara büyük zarar veriyor

 

İlçemiz İran ve Irak’ta görülen çekirge felaketiyle ile karşı karşıya. Orta Afrika’dan başlayıp sınırımıza kadar dayanan çekirge istilası, ilçemizde de görülmeye başladı. Milyarca çekirge hububat ekili alanlarda büyük zarara neden oluyor. Çekirgeye karşı zaman geçirilmeden mücadele edilmesi isteniyor.

Geçen hafta Suriye’den gelip komşu ilçemiz Siverek’te ortaya çıkan çekirge sürüleri, Siverek’e yakın köylerimize kadar geldi. Yaylacık mahallesinde milyonlarca çekirge her tarafı istila etti. Vatandaşlar, çekirge sürülerinin süratle diğer mahallelere de gitmeye başladıklarını belirterek, şöyle konuştu;

“Milyonlarca çekirge sürüsü özellikle hububat ekili alanlara büyük zararlar veriyor. Gerekli önlemler alınıp, etkin mücadele yapılmazsa, çok kısa sürede hububat diye bir şey kalmayacaktır. Yetkililerden bu konuda çaba harcamasını, gerekli ilaçlamaya hemen başlanmasını istiyoruz. Bu ürünler bizim olduğu kadar ülkemizin de malıdır. Milli servettir.”

ORDU Üniversitesi (ODÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Sevgili, Afrika’dan başlayarak yayılan ve Türkiye’nin İran ile Irak sınırına kadar gelen çekirge istilasını değerlendirdi. Çöl çekirgesi sürüsünün Türkiye’ye gelebileceğini düşünmediğini belirten Sevgili, “Geliyorlar bizi yok edecekler’ gibi bir durum yok. Ülkemizde var olan tehdit edici türler var, bunları kontrol etmek gerekiyor” dedi.

Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Sevgili, çekirgelerin zaman zaman farklı ülkelerde yoğun popülasyonla kendini gösterdiğini, son çekirge istilasının ise Afrika’nın doğu kesimleri, Arabistan, Pakistan, İran, Irak’ın kuzey tarafları ve Pakistan-Hindistan sınırı bölgelerinde çok yoğun görüldüğünü belirtti.

Çöl çekirgelerinin 3 yıl önce yoğun şekilde görüldüğünü, 1 kilometrekare alanda 150 milyon kadar çekirgenin olabildiğine de dikkat çeken Prof. Dr. Sevgili, “Bunlara çöl çekirgesi deniyor. Bunlar birbirleriyle çok yakın temas halinde oldukları zaman bulundukları alanda bitkileri hızla bitirip, toplu bir şekilde daha başka bölgelere göç etme durumuna geçiyorlar. İndikleri her alandaki bitkilerle beslenip, onları yok edip, o alanda çiftleşip üreyip tekrar başka bir alana gidiyorlar. Tarım alanları için çok büyük sıkıntı oluşturuyorlar. Kıtlık oluşturuyor. 2020’de bu dönemde görülen bu çekirgeler özellikle Doğu Afrika’yı, Arabistan’ın bazı kısımlarını, Kuveyt, Sudan, Yemen, Pakistan gibi alanlarda çok büyük sorunlar yaşattı” dedi.

‘AŞIRI ÜREDİKLERİNDE ZARARLAR VERİYOR’

‘Çöl çekirgeleri Türkiye’ye gelir mi ?’ sorusunun akla geldiğini belirten Prof. Dr. Sevgili, “Zaman zaman tarihte gelmişler, fakat oradaki türler açısından çok büyük tehlike olduğunu düşünmüyorum. Çöl çekirgesinden farklı olarak bizim ülkemizde yaşayan bazı çekirge türleri var. Bunlar bizim ülkemizde zaman zaman çok aşırı ürediklerinde lokalde olsa bazı zararlar veriyor. Geçen ve önceki sene Şanlıurfa’nın değişik bölgelerinde bazı çekirge türleri lokal alanlarda ciddi zararlara neden oldu. Çöl çekirgesi Türkiye’ye gelir mi? Türkiye’ye gelebileceklerini düşünmüyorum. Daha çok üreme, dolanım alanları Sudan, Somali, Etiyopya, Kenya, Arabistan’ın güney kesimlerinde daha çok hareket halindeler ve üreme alanları o bölgeler. Ama rüzgar ve başka etkenler, küresel ısınma, iklim değişimleri nedeniyle Türkiye’yi etkilerse, sadece Güneydoğu Anadolu Bölgesi gibi yerleri etkileyebilir” diye konuştu.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA